The MB15H401 is ideal for use in applications where is required good power handling, very high efficiency and perfect linearity. Is the ideal 15" woofer for midbass application in high power, compact 2 way systems. Thanks to his linearity, very easy to crossover compared to competitors 4" voice coil 15". The robust mechanical design and optimized weight of the device make it desirable for use in fixed installation or portable professional loudspeaker systems.