A top-tier choice for photography enthusiasts and professionals, the AFW-10-50SQ 50mm Square AFW Filter Wheel is specifically designed for Aluma AC4040 and Legacy STX-16803/STX-16801 Cameras. This ultra-thin filter wheel, with a thickness of just 0.55" (14 mm), is a perfect addition to your camera system, adding minimal back focus.
Designed to accommodate a wide range of filter sizes, the AFW-10-50SQ Filter Wheel comes with convenient spacers. These spacers allow for easy alignment with 3 mm, 2 mm, and 1 mm filters, providing flexibility and versatility to your photography.