SKU: CG3031 MFR: 3-031
Earn VIP Reward Points
Key Features
  • Achieve smooth, professional video shots with this fluid head video tripod system.
  • Supports up to 97 lbs, ideal for heavy cameras & accessories; ensures stability.
  • The carbon fiber tripod's height ranges from 33.5" to 70.9", adapting to any terrain.
  • Enjoy enhanced portability; this 3-section tripod collapses to just 38.6" for travel.
  • Benefit from the robust build quality of this Cinegears tripod, backed by a 3-year warranty.
  • Use the included ground spreader for extra stability on any surface with this tripod.
See More Product Details
Special Order?Estimated to Ship: 05/28/2026
Free Shipping
See Options
1
Add to ListGet Sale Alert
Need help? Ask our experts.
Protection
Q&A
Questions & Answers
FAQ
What type of cameras is the Secced Reach Plus 5 Tripod suitable for?
Can the Secced Reach Plus 5 Tripod be used on uneven surfaces?
How does the counterbalance system on the Secced Reach Plus 5 Tripod work?
Is the fluid head on the Secced Reach Plus 5 Tripod durable?
What makes the Secced Reach Plus 5 Tripod easy to set up?
Reviews about this item
Review Summary
image-protection
TRUSTED PROTECTION PLANS, EXCEPTIONAL SERVICE.
Invest In Your Gear and Peace Of Mind!
Repair or Replacement
Repair or Replacement
If we can’t fix it, we’ll replace it at no additional cost.
Accidental Damage
Accidental Damage
Protect your product from drops, spills, and more.
Peace of Mind
Peace of Mind
Enjoy your gear without fear. We have you covered!
Malfunction Protection
Malfunction Protection
When regular use of your product over time results in mechanical or electrical failure.
Zero Deductible
Zero Deductible
We will never charge you a deductible after the purchase of a plan.
Customer-Focused Support
Customer-Focused Support
Our claims process is simple & easy and our customer service team is happy to help.
Cinegears Reach Plus 5 Kit Specifications
General
General
Jump to...
  • Color
    Black
  • Minimum Working Height
    33.4"/ 85 cm
  • Closed Length
    98 cm /38.58"
  • Transport Length
    98 cm (38.58")
Physical Details
Jump to...
  • Weight
    13.0 kg (28.6 lb.)
  • UPC Code
About Cinegears Reach Plus 5 Kit
The 150mm ball head is compatible with most 150mm tripods on the market, offering you flexibility in your equipment choices. The Cinegears' Speed Locking system ensures a quick setup, so you can get to work as soon as you unpack.
Cinegears Reach Plus 5 Kit Features
  • Enhanced stability with 3-section carbon fiber tripod and SC-V25/150RP fluid head
  • Smooth head movement with improved drag system and graded drag adjustment
  • Quick camera balancing with step-type counterbalance system
  • Fast mounting with quick-release mechanism and Cinegears' Speed Locking system
  • High compatibility with 150mm ball head for diverse tripod integration
  • Robust construction with high-quality CNC machinery and hard plastic control elements
Warranty Information
This product has a limited warranty of 36 months for parts and 36 months for labor.
Key Features