SKU: SHBLX1431H11 MFR: BLX14/SM31-H11
Earn VIP Reward Points
Key Features
  • Enjoy crystal-clear audio with this wireless microphone system, perfect for fitness instructors.
  • This Shure wireless system delivers reliable performance with up to 14 hours of battery life.
  • Easily set up this wireless microphone with automatic frequency scanning for quick, clear sound.
  • The cardioid polar pattern of the fitness headset rejects noise, focusing on your voice.
See More Product Details
Free Expedited Shipping
See Options
1
Add to ListGet Sale Alert
Need help? Ask our experts.
Protection
Q&A
Questions & Answers
FAQ
What components are included in the BLX14/SM31 Headworn Wireless System?
What are the features of the BLX1 bodypack transmitter?
What is unique about the SM31 fitness headset microphone?
What is the purpose of the QuickScan frequency selection on the BLX4 wireless receiver?
Is the SM31 fitness headset microphone compatible with other Shure wireless headset systems?
Reviews about this item
Review Summary
Shure BLX14/SM31 Specifications
System
  • Wireless Technology
    Analog UHF
  • Number of RF Channel Frequencies
    123
  • Included Transmitters
    1x Bodypack
  • Diversity
    Antenna Diversity
  • Available RF Frequency Bands
    H11: 572-596MHz, J11: 596-616MHz
  • RF Bandwidth
    H11: 24 MHz
    J11: 14 MHz
  • RF Channel Scanning
    Auto-Scan
  • Max Operating Range
    300' (91.4m) (Line of Sight)
  • Max Transmitters per Band
    12
  • Dynamic Range
    100 dBA
BLX1 Transmitter
Jump to...
  • Transmitter Type
    Bodypack
  • RF Output Power
    10 mW
  • Audio I/O
    1x TA4/Mini XLR 4-Pin Male Input (Lockable)
  • Muting
    Off/On Switch
  • Auto-Level Control
    No
  • Gain Range
    -16 to +10 dB
  • Sync Method
    Manual
  • Antenna
    1x Flexible Whip, Fixed (Beltpack)
  • Power Requirements
    Battery
  • Battery
    2x AA (Included)
  • Approx. Battery Life
    14 Hours (Alkaline)
  • Display & Indicators
    1x Multi-Segment LED (Channel, Group)
    1x LED (Battery Status, Power)
  • Housing
    ABS
  • Battery Info
    Required, included
  • Battery Material
    Alkaline
  • Battery Type
    AA
  • Battery Quantity
    2
  • Dimensions
    2.5 x 4.3 x 0.8" (64 x 110 x 21mm)
  • Weight
    Without Batteries: 2.6 oz (75g)
BLX4 Receiver
Jump to...
  • Receiver Type
    Tabletop
  • Antenna
    2x Internal, Fixed
  • Number of Audio Channels
    1
  • Audio I/O
    1x XLR 3-Pin Male Balanced Output
    1x 1/4" TS Female Unbalanced Output
  • Audio Output Level
    XLR Output: -27 dBV (Mic Level)
    1/4" Output: -13 dBV (Instrument Level)
  • Frequency Response
    50 Hz to 15 kHz (Dependent on Mic)
  • Impedance
    XLR Output: 200 Ohms
    1/4" Output: 50 Ohms
  • Power Requirements
    AC/DC Power Adapter
  • AC/DC Power Adapter
    12 to 15 VDC at 160 mA, Center-Positive (Included)
  • AC Input Power
    100 to 240 VAC, 50 / 60 Hz at 150 mA
  • Display & Indicators
    2x LED (AF Level, Sync)
  • Housing
    ABS
  • Dimensions
    7.4 x 1.6 x 4.1" (188 x 40 x 103mm)
  • Weight
    8.5 oz (241g)
SM31FH Fitness Headset Microphone
  • Microphone Type
    Headset
  • Sound Field
    Mono
  • Capsule
    Electret Condenser
  • Polar Pattern
    Cardioid
  • Frequency Range
    45 Hz to 20 kHz
  • SNR
    66 dB
  • Maximum SPL
    145 dB SPL
  • Dynamic Range
    117 dB
  • Output Connector
    1x TA4/Mini XLR 4-Pin Female (Lockable)
  • Cable Length
    3.61' (1.1m)
  • Operating Voltage
    5 V