What is the QLXD2/BETA87A VHF Handheld Wireless Transmitter compatible with?
What environments is the QLXD2/BETA87A VHF Handheld Wireless Transmitter ideal for?
What frequency band does the QLXD2/BETA87A VHF Handheld Wireless Transmitter operate within?
The QLXD2/BETA87A VHF Handheld Wireless Transmitter operates within the V50: 174.120 to 215.820 MHz frequency band.
Reviews about this item
Review Summary
Shure QLXD2 with Beta87A Specifications
General
General
Jump to...
  • Available Frequency
    G50: 470-534MHz
    H50: 534-598MHz
    V50: 174-216MHz
    X52: 902-928MHz
  • Mic Offset Range
    0 to 21 dB (in 3 dB steps)
Audio Input
Jump to...
  • Configuration
    Unbalanced
  • Maximum Input Level
    145 dB SPL (SM58), typical (1 kHz at 1% THD)
RF Output
  • Antenna Type
    Integrated Single Band Helical
  • Occupied Bandwidth
    < 200 kHz
  • Modulation Type
    Shure proprietary digital
  • Power
    1 mW or 10 mW
Battery
  • Battery
    Shure SB900A Rechargeable Li-Ion or AA batteries 1.5 V
  • Battery Runtime @ 10 mW
    Shure SB900A: Up to 10 hours
    Alkaline: Up to 9 hours
  • Battery Info
    Required, Not Included
  • Battery Material
    Alkaline
  • Battery Type
    AA
  • Battery Quantity
    2
Physical
  • Housing
    Machined Aluminum
  • Dimensions (L x Dia.)
    10.1 x 2" (256 x 51mm)
  • Weight
    Without Batteries: 12.2 oz (347g)
BETA 87A Capsule
  • Cartridge Type
    Electret Condenser
  • Frequency Response
    50 to 20,000 Hz
  • Polar Pattern
    Supercardioid
  • Connector
    Three-pin professional audio (XLR), male
  • Output Impedance
    150 ohms
  • Sensitivity
    -52.5 dBV/Pa (2 mV) 1 Pascal=94 dB SPL (at 1kHz, open circuit voltage)
  • Maximum SPL
    140.5 dB (1 kHz at 1% THD, 1k ohms load)
  • Signal-to-Noise Ratio
    70.5 dB (referenced at 94 dB SPL at 1 kHz)
    S/N ratio is difference between 94 dB SPL and equivalent SPL of self noise, A-weighted
  • Dynamic Range
    117 dB (at 1 kHz, 1 k ohms load)
  • Clipping Level
    -6 dBV (0.5 V) (1 kHz at 0.25% THD, 1k ohms load)
  • Self Noise
    23.5 dB typical (typical, equivalent SPL, A-weighted)
  • Polarity
    Positive pressure on diaphragm produces positive voltage on pin 2 with respect to pin 3
  • Power Requirement
    11 to 52 Vdc phantom (1.2 mA)
  • Weight
    7.30 oz (207g)
  • UPC Codes
About Shure QLXD2 with Beta87A
- BETA 87A Vocal Microphone -
The Shure BETA87A is a premium quality supercardioid hand-held electret condenser vocal microphone with exceptionally smooth frequency response and high sound pressure level capability. Used for professional sound reinforcement, broadcasting, and studio recording applications, the Beta 87A combines superb performance with the ruggedness needed for touring and field production.
The Beta 87A features a controlled low-frequency roll-off that compensates for proximity effect and prevents the "boomy" sound often associated with close pick-up. The characteristic Shure presence rise brightens the upper midrange. The tight supercardioid pattern, with null points at approximately 125 degrees, provides maximum isolation from other vocalists or instruments while offering minimal off-axis coloration. The Beta 87A operates on phantom power.
How It Works
One of the world's best-selling, single-element, condenser mic, the BETA 87A puts singers on a pedestal. Tailored frequency response concentrates on the upper midrange to raise vocal presence in the mix. So voices cut through clearly and resonate deeply with your audience.
Why It's Better
Set your singing apart
The supercardioid pattern provides maximum isolation of your voice, giving you the chance to shine.
Never overpowered
Resists rattle
Features
• Smooth frequency response with gradual presence rise
• Highly consistent supercardioid polar pattern provides superior gain-before-feedback
• Electronic low-frequency roll-off compensates for proximity effect
• Wide dynamic range (117 dB) and low distortion characteristics
• Very low susceptibility to RFI and electromagnetic hum
• Advanced cartridge shock-mount system absorbs mechanical shocks and reduces handling noise
• Built-in pop filter reduces undesirable wind and breath sounds
• Legendary Shure quality and reliability
Shure QLXD2 with Beta87A Features
  • 20 Hz to 20 kHz frequency range with flat response (actual response is microphone dependent)
  • Interchangeable Shure microphone capsules
  • AES 256-bit encryption for secure transmission
  • Over 120 dB of dynamic range - no transmitter gain adjustment needed
  • 1, 10 mW selectable RF output power
  • Up to 9 hours continuous use with 2x AA alkaline batteries
  • External charging contacts for docked charging
  • Backlit LCD with easy to navigate menu and controls
  • Selectable display mode showing group/channel, frequency, or battery runtime
  • 100 meter (330 ft.) line-of-sight operating range
  • Rugged metal construction
  • Frequency and power lockout
Warranty Information
This product has a limited warranty of 24 months.
Key Features
  • Experience superior sound with the Shure wireless handheld microphone system.
  • Enjoy crystal-clear audio, thanks to the BETA 87A capsule's precision engineering.
  • This wireless microphone transmitter is perfect for live performances and presentations.
  • Benefit from low latency and reliable Shure digital wireless technology for seamless use.
  • Achieve vocal clarity with the supercardioid polar pattern, reducing background noise.
  • With up to 9 hours of battery life, this wireless microphone will last through any event.
What's in the box:
  • Shure QLXD2 Wireless Handheld Microphone Transmitter
  • BETA 87A Capsule