Review Summary
G58: 470-514MHz
H55: 514-558MHz
J52: 558-616MHz
328' (100m)
25 kHz
>70 dB (typical)
-97 dBm at 10-5 BER
3.2 ms
20 Hz-20 kHz (+1, -2 dB)
120 dB @1% THD (A-weighted, typical)
<0.02%
TRS: Positive pressure on microphone diaphragm produces positive voltage on the tip of the 6.35mm (1/4-inch) with respect to the ring of the 6.35mm output.
0 to 21 dB (in 3 dB steps)
0 Degree F to 122 Degree F (-18 Degree C to 50 Degree C)
-20 Degree F to 165 Degree F (-29 Degree C to 74 Degree C)
1/4 Wave
<200kHz
Shure Proprietary Digital
1 mW/10 mW
4-Pin male mini connector (TA4M)
Unbalanced
1 M Ohm
8.2 dBV (2.57 Vrms, 7.27 Vpp)
-118 dBV (EIN)
PC/ABS
Rechargeable Li-Ion or 1.5 V AA batteries
Required, Included
Alkaline
AA
2
3.86 x 2.68 x 1.0" (98 x 68 x 25.5mm)
3.1 oz (89g)
>75 dB Typical
BNC
50 Ohm
-18 to +42 dB in 1 dB steps
1/4" (6.35mm): Balanced (Tip=audio +, Ring=audio -, Sleeve=ground)
XLR: Balanced (1=ground, 2=audio +, 3=audio -)
1/4" (6.35mm): 1.3 k Ohm (670 Ohm Unbalanced)
XLR (line): 400 Ohm (200 Ohm Unbalanced)
XLR (mic): 150 Ohm
1/4" (6.35mm): +15 dBV differentially (+9 dBV single)
XLR (LINE setting): +15 dBV
XLR (MIC setting): -15 dBV
30 dB pad
1/4" (6.35mm): Yes
XLR: Yes
Single Port Ethernet 10/100 Mbps
DHCP or Manual IP address
328' (100m)
Galvanized Steel
15 VDC @ 600 mA Supplied by external power supply (tip positive)
1.65 x 7.76 x 5.98" (42 x 197 x 152mm)
Without Antennas: 1.8 lbs (816g)
Electret Condenser
20 to 20,000 Hz
Cardioid
150 Ohm
-56 dBV/Pa (1.6 mV) (1 Pascal=94 dB SPL) (at 1 kHz, open circuit voltage)
155 dB SPL (1 kHz at 1% THD, 1K Ohm load)
31 dB SPL (typical)
124 dB
132 dB
3 dBV (1.4 V) (1 kHz at 0.25% THD, 1K Ohm load)
63 dB (Referenced at 94 DB SPL at 1 kHz)
Positive pressure on diaphragm produces positive voltage on pin 2 with respect to pin 3
11-52 VDC phantom power (IEC-61938), 1.2 mA
- SLX-D Digital Wireless Systems -
Always Come Through Clear
Dropouts Are Out
Keep The Show Going
Applications
Event, Presentation and Speech
House of Worship
Performance and Clubs
- SLXD1 Digital Wireless Bodypack Transmitter -
Features
Transparent 24-bit digital audio
Extended 20 Hz to 20 kHz frequency range (microphone dependent)
118 dB dynamic range
Digital predictive switching diversity
Operating range of 100 m (300 ft.)
44 MHz tuning bandwidth (region dependent)
32 available channels per frequency band (region dependent)
Up to 10 compatible systems per 6MHz TV band; 12 systems per 8 MHz band
Easy pairing of transmitters and receivers over IR scan and sync
Ergonomic and durable plastic construction
- SLXD4 Single-Channel Digital Wireless Receiver -
Features
118 dB dynamic range