The SLXD15/DL4B Portable Digital Wireless Microphone System delivers transparent, 24-bit digital audio with an extended frequency range of 20 Hz to 20 kHz, ensuring high-quality sound capture.
Review Summary
J52: 558-616MHz
4-Pin male mini connector (TA4M)
Unbalanced
1 M Ohm
8.2 dBV (2.57 Vrms, 7.27 Vpp)
-118 dBV (EIN)
1/4 Wave
<200 kHz
Shure Proprietary Digital
1 mW/10 mW
Rechargeable Li-Ion or 1.5 V AA batteries
PC/ABS
3.86 x 2.68 x 1" (98 x 68 x 25.5mm)
3.1 oz (89g)
>75 dB Typical
50 Ohm
Yes
1/4 Wave Whip
20 Hz - 20 kHz (+1, -3 dB)
1/8" (3.5 mm), x2
Balanced (Mono): Tip=audio +, Ring=audio -, Sleeve=ground
Dual Mono: Tip = left, Ring = Right, Sleeve = Ground
Balanced (Mono) Line: 450 Ohm
Balanced (Mono) Mic: 240 Ohm
Dual Mono Line: 400 Ohm
Dual Mono Mic: 200 Ohm
Camera (Balanced Line): 15 dBV
Headphone: 13 mW @ 64 Ohm Load
Battery: Rechargeable Li-Ion or 1.5 V AA batteries
Power Supply: SBC-DC-903 Battery Eliminator, or 5 VDC via USB-C
Aluminum
4.21 x 2.68 x 1" (107 x 68 x 25.3mm)
1.8 lbs (182g)
Lavalier
Mono
MEMS
Omnidirectional
No
No
20 Hz to 20 kHz
132 dB SPL (1 kHz, 1% THD)
-42.5 dBV at 1 kHz
101 dB
63 dB
1 xTA4F/Mini-XLR 4-Pin Female (Waterproof)
66" (1.7m)
Plug-In Power
to
220 microA
Black
Advertised as Water Resistant
0.2 x 0.6" (5.2 x 14.5mm)
0.5oz (15g)
Required, included
Alkaline
AA
6
192223243477 | J52: 558-616MHz: 042406761215 | J52: 558-616MHz: 042406764735
Get the shot. Capture the sound. Every time.
From weddings to live streams, great video is nothing without great audio.
Bring the great audio experiences of the SLX-D Digital Wireless platform to your productions.
The SLXD1 Transmitter delivers transparent, 24-bit digital audio with an extended frequency range of 20 Hz to 20 kHz, ensuring high-quality sound capture. With its robust RF performance and easy setup, this transmitter is perfect for a variety of applications, from conferences to performances. It offers a dynamic range of 118 dB and features digital predictive switching diversity for reliable connectivity. With up to 32 available channels per frequency band and the ability to pair easily with a wireless receiver, this transmitter provides flexibility and ease of use.
The DL4 DuraPlex Lavalier Microphone is a game-changer in harsh environments. This subminiature wireless microphone is resistant to dust, dirt, water, and sweat, making it perfect for outdoor shoots or demanding indoor conditions. With an IP57 dust-resistant and waterproof rating, this microphone delivers professional-quality audio regardless of the weather. Its advanced 1.6 mm Shure Plex cable offers unprecedented longevity, and the microphone itself provides a neutral, full sound quality that meets the highest audio standards.