Review Summary
H55: 514-558MHz
4-Pin male mini connector (TA4M)
Unbalanced
1 M Ohm
8.2 dBV (2.57 Vrms, 7.27 Vpp)
-118 dBV (EIN)
1/4 Wave
<200 kHz
Shure Proprietary Digital
1 mW/10 mW
Rechargeable Li-Ion or 1.5 V AA batteries
PC/ABS
3.86 x 2.68 x 1" (98 x 68 x 25.5mm)
3.1 oz (89g)
>75 dB Typical
50 Ohm
Yes
1/4 Wave Whip
20 Hz - 20 kHz (+1, -3 dB)
1/8" (3.5 mm), x2
Balanced (Mono): Tip=audio +, Ring=audio -, Sleeve=ground
Dual Mono: Tip = left, Ring = Right, Sleeve = Ground
Balanced (Mono) Line: 450 Ohm
Balanced (Mono) Mic: 240 Ohm
Dual Mono Line: 400 Ohm
Dual Mono Mic: 200 Ohm
Camera (Balanced Line): 15 dBV
Headphone: 13 mW @ 64 Ohm Load
Battery: Rechargeable Li-Ion or 1.5 V AA batteries
Power Supply: SBC-DC-903 Battery Eliminator, or 5 VDC via USB-C
Aluminum
4.21 x 2.68 x 1" (107 x 68 x 25.3mm)
1.8 lbs (182g)
Lavalier
Mono
MEMS
Cardioid
40 Hz to 20 kHz
130 dB SPL (1 kHz, 1% THD)
-42.5 dBV/Pa
98 dB (Typical)
62 dB A-Weighted
1 xTA4F/Mini-XLR 4-Pin Female (Waterproof)
66" (1.7m)
Plug-In Power
3.5 to 5 V
530 microA
Black
0.2 x 0.7" (5 x 17mm)
0.4oz (12.5g)
Required, included
Alkaline
AA
6
192223243583 | H55: 514-558MHz: 042406789318 | H55: 514-558MHz: 042406764568 | 042406051217
Get the shot. Capture the sound. Every time.
From weddings to live streams, great video is nothing without great audio.
Bring the great audio experiences of the SLX-D Digital Wireless platform to your productions.
The SLXD1 Digital Wireless Bodypack Transmitter is a testament to superior audio technology, delivering transparent, 24-bit digital audio and robust RF performance. It offers an extended frequency range from 20 Hz to 20 kHz, a dynamic range of 118 dB, and digital predictive switching diversity. With a tuning bandwidth of 44 MHz and up to 32 available channels per frequency band, this transmitter ensures seamless audio transmission in diverse settings, from day-long conferences to nighttime performances.