The SLXD25/SM58 Portable Digital Wireless Handheld Microphone System has an extended frequency range of 20 Hz to 20 kHz.
The SLXD25/SM58 system is built with a rugged metal construction for enhanced durability.
Review Summary
G58: 470 to 514 MHz, H55: 514 to 558 MHz, J52: 558 to 602 MHz and 614 to 616 MHz
44 MHz
25 kHz
Auto-Scan
328' (100m)
32
24-Bit
3.2 ms
No
Handheld
1 / 10 mW
No
8.2 dBV
0 +21 dB
20 Hz to 20 kHz (Dependent on Mic)
IR
Internal Single-Band Helical
Battery
2xAA (Included)
1 xShure SB 903 (Not Included)
1.25 to 5.5 Hours
8 Hours (Lithium Shure SB903)
8 Hours (Alkaline)
LCD (Battery Status, Channel, Group, Power)
Aluminum
0 to 122 Degree F (-17 to 50 Degree C)
-20 to 165 Degree F (-28 to 73 Degree C)
1.5 x 6.9" (37.1 x 176mm)
5.2oz (147g)
Handheld Capsule
Mono
Dynamic
Cardioid
50 Hz to 15 kHz
-54.5 dBV/Pa
1.97" (50mm)
>75 dB Typical
50 Ohm
Yes
1/4 Wave Whip
20 Hz - 20 kHz (+1, -3 dB)
1/8" (3.5 mm), x2
Balanced (Mono): Tip=audio +, Ring=audio -, Sleeve=ground
Dual Mono: Tip = left, Ring = Right, Sleeve = Ground
Balanced (Mono) Line: 450 Ohm
Balanced (Mono) Mic: 240 Ohm
Dual Mono Line: 400 Ohm
Dual Mono Mic: 200 Ohm
Camera (Balanced Line): 15 dBV
Headphone: 13 mW @ 64 Ohm Load
Battery: Rechargeable Li-Ion or 1.5 V AA batteries
Power Supply: SBC-DC-903 Battery Eliminator, or 5 VDC via USB-C
Aluminum
4.21 x 2.68 x 1" (107 x 68 x 25.3mm)
1.8 lbs (182g)
Required, included
Alkaline
AA
4
G58: 470-514MHz: 042406761840 | J52: 558-616MHz: 042406762236 | H55: 514-558MHz: 042406762069
Get the shot. Capture the sound. Every time.
From weddings to live streams, great video is nothing without great audio.
Bring the great audio experiences of the SLX-D Digital Wireless platform to your productions.
- SLXD2 Wireless Handheld Transmitter with SM58 Microphone Capsule -
Features:
Transparent 24-bit digital audio
Extended 20 Hz to 20 kHz frequency range (microphone dependent)
120 dB dynamic range
Digital predictive switching diversity
44 MHz tuning bandwidth (region dependent)
32 available channels per frequency band (region dependent)
Up to 10 compatible systems per 6MHz TV band; 12 systems per 8 MHz band
Easy pairing of transmitters and receivers over scan and IR sync
Up to 8 hours from 2 AA batteries or optional Shure SB903 rechargeable battery (sold separately)
Interchangeable microphone capsules
Rugged metal construction
- SLXD5 Single-Channel Portable Digital Wireless Receiver -
Features:
Powerful, portable digital wireless receiver for on-camera cold shoe mounting and audio bag use
118 dB dynamic range
Dual 1/8" outputs including a headphone monitor out and switchable line/mic output
Bright OLED display screen for key system function readouts and remaining battery life