SKU: SODWM02N30 MFR: DWM-02N/30
Earn VIP Reward Points
Key Features
  • Experience superior sound quality with this Sony digital wireless microphone.
  • Crystal-controlled PLL synthesizer ensures stable carrier frequency for clear audio.
  • Enjoy versatile compatibility with included stand adaptor for various setups.
  • Selectable RF power (1/10/50 mW) tailors the microphone to your recording environment.
  • Minimize noise with adjustable audio attenuator, from 0 dB to 21 dB in steps.
  • Operate for approximately 5 hours using Sony AA batteries for extended use.
See More Product Details
Temporarily On Backorder?Expected Availability: 07/2026Request assistance or get notified
Free Shipping
See Options
1
Add to ListGet Sale Alert
Need help? Ask our experts.
Overview
Compare
Compatibility
Specs
Protection
Q&A
Questions & Answers
FAQ
What codec modes does the DWM-02N/30 Digital Wireless Microphone support?
Can I use third-party microphone heads with the DWM-02N/30 Digital Wireless Microphone?
How many channels can operate simultaneously with the DWM-02N/30 Digital Wireless Microphone system?
Is it possible to control the DWM-02N/30 Digital Wireless Microphone remotely?
What is the frequency response of the DWM-02N/30 Digital Wireless Microphone?
The DWM-02N/30 Digital Wireless Microphone delivers a wide frequency response of 20 Hz to 22 kHz, ensuring high-fidelity audio capture for a variety of applications.
Reviews about this item
Review Summary
image-protection
TRUSTED PROTECTION PLANS, EXCEPTIONAL SERVICE.
Invest In Your Gear and Peace Of Mind!
Repair or Replacement
Repair or Replacement
If we can’t fix it, we’ll replace it at no additional cost.
Accidental Damage
Accidental Damage
Protect your product from drops, spills, and more.
Peace of Mind
Peace of Mind
Enjoy your gear without fear. We have you covered!
Malfunction Protection
Malfunction Protection
When regular use of your product over time results in mechanical or electrical failure.
Zero Deductible
Zero Deductible
We will never charge you a deductible after the purchase of a plan.
Customer-Focused Support
Customer-Focused Support
Our claims process is simple & easy and our customer service team is happy to help.
Sony WM-02N Specifications
  • Wireless Interface
    WiDIF-HP
  • Oscillator Type
    Crystal-controlled PLL Synthesizer
  • Antenna Type
    Lambda /4 flexible wire
  • Type of Emission
    G1E or G1D
  • Carrier Frequency
    566.125 MHz to 637.875 MHz (TV-30 to TV-41 channels, except TV-37channel), 25 kHz steps
  • RF Power
    1 mW/10 mW/50 mW (e.r.p) selectable
  • Maximum Input Level
    -16 dBu (with 0 dB attenuator)
  • Audio Attenuator Adjustment Range
    0 dB to 21 dB (in 3-dB steps)
  • Frequency Response
    Transmission: 20Hz to 22kHz (typical)
  • Audio Delay
  • Wireless Remote Control
    Cross Remote (2.4-GHz IEEE802.15.4 compliant)
  • Display
    OLED
  • Power Requirements
    DC 3.0 V (with two AA-size alkaline (LR6) batteries)
  • Battery Operating Time
    (with the wireless remote control function off and DIMMER MODE set to AUTO OFF)
  • Operating Temperature
    0 deg.C to 50 deg.C / 32 deg.F to 122 deg.F
  • Storage/Transport Temperature
    -20 deg.C to +60 deg.C / -4 deg.F to +140 deg.F
  • Dimensions
    37.1 x 194mm / 1.46 x 7.64"
  • Weight
    235g / 8.29oz (Including Batteries)
Designed For Use With:
  • CUC31
  • CUF31
Need Help?
Models
Sony DWM-02N/30 Digital Wireless Microphone
SKU: SODWM02N30
MFR: DWM-02N/30
Temporarily On Backorder
Schoeps CMC 1 U Miniature Mic Amplifier for Colette Capsules, Matte Gray
Special Order
Generally ships in 7-14 days, subject to availability
CompatibilityCUC31, CUF31Schoeps Colette Series CapsulesSchoeps Colette Series Capsules
Accessory TypeMicrophone BodyMicrophone BodyMicrophone Body
About Sony WM-02N
The DWM-02N/30 Digital Wireless Microphone system transmits and receives high-quality 24-bit digital audio in a specific frequency bandwidth that meets the Wireless Communication Regulations of each country. It delivers a wide dynamic range of more than 106 dB, a wide frequency response of 20 Hz to 22 kHz, and an excellent transient response.
The DWM-02N/30 Digital Wireless Microphone operates with three heads, each offering different pick-up ranges and frequencies. It also supports a wide variety of third-party heads. A robust 31.3mm/pitch 1.0mm threading interchangeable mechanism allows microphone heads to be changed easily and quickly.