The XBR55HX929 55" 1080p 3D LED TV from Sony is the perfect blend of design and performance wrapped into a stunning TV. At 1.5" (38.1mm) in thickness, the sleek monolithic panel makes quite a design statement even before you turn it on. Whether wall-mounted or ensconced in its minimalist stand, the obsidian OptiContrast display has a look of mystery and promise. And Sony delivers on that promise. Speaking of wish-fulfillment, the XBR55HX929 is 3D ready.