Even before you turn it on, the Samsung PN64D550 64" 3D Plasma TV enhances your environment by simply being a beautiful object. The black-brushed frame creates an illusion of floating which is augmented by the 1" (25.4mm) wafer thin panel. It's when you fire it up, however, that it becomes obvious that the PN64D550 is at the frontier of a flat panel breakthrough which turns traditional passive viewing into a completely interactive experience with a radically immersive element: 3D.