With the REGZA 55WX800U 55" 1080p LED LCD TV, Toshiba has made it easy for you by packing the display with the video and audio performance you want and the connectivity options you need to hook up all your gear. If you're a fan of action films and fast-moving video games, you'll like the Toshiba's ClearFrame 240Hz feature. It quadruples the frame rate from 60 to 240 frames per second to reduce image lag for a smoother, clearer picture. There's also a 5:5 pull-down option that displays filmed images in a more realistic 24 fps (frames per second) mode.
Just add 3D glasses and movies and enjoy an immersive experience so real you'll feel like you're a part of the action. To make sure that nothing spoils the party, the set's AutoView automatic picture adjustment feature optimizes picture quality by sensing the amount of ambient room lighting and the type of video content you're watching. AutoView can even adjust color temperature to accommodate changes in lighting or time of day. Even if you don't connect a surround system you'll be delighted by the full, rich sound of the 20W audio system with 10W subwoofer.