The maximum power consumption of the US-24-250W UniFi Managed PoE+ Gigabit 24 Port Switch with SFP is 250W.
What does the UniFi Controller software do?
What are the PoE+ flexibility features of the UniFi Switch?
The UniFi Switch models come with 8, 24, or 48 PoE Gigabit Ethernet ports of auto-sensing IEEE 802.3af/at or configurable 24V passive PoE. This feature simplifies your infrastructure by automatically detecting 802.3af/at devices to receive PoE. For 24V passive PoE devices, you can manually enable 24V passive PoE using the UniFi Controller software.
What are the fiber connectivity options of the UniFi Switch?
What is the forwarding rate of the UniFi Switch?
The forwarding rate of the UniFi Switch is 38.69 Mpps.
Reviews about this item
Review Summary
image-protection
TRUSTED PROTECTION PLANS, EXCEPTIONAL SERVICE.
Invest In Your Gear and Peace Of Mind!
Repair or Replacement
Repair or Replacement
If we can’t fix it, we’ll replace it at no additional cost.
Accidental Damage
Accidental Damage
Protect your product from drops, spills, and more.
Peace of Mind
Peace of Mind
Enjoy your gear without fear. We have you covered!
Malfunction Protection
Malfunction Protection
When regular use of your product over time results in mechanical or electrical failure.
Zero Deductible
Zero Deductible
We will never charge you a deductible after the purchase of a plan.
Customer-Focused Support
Customer-Focused Support
Our claims process is simple & easy and our customer service team is happy to help.
Ubiquiti Networks US-24-250W Specifications
  • Total Non-Blocking Throughput
    26 Gb/s
  • Switching Capacity
    52 Gb/s
  • Forwarding Rate
    38.69 Mp/s
  • LEDs
    RJ45 Data Ports: PoE, Speed/Link/Activity
  • Ethernet Networking Interfaces
    24x 10/100/1000 Mb/s RJ45 Ethernet Ports
    2x 1 Gb/s SFP Ethernet Ports
  • Management Interface
    1x RJ45 Serial Port (Reserved for Future Use), Ethernet In/Out Band
  • Rackmount
    Yes, 1U High
  • ESD/EMP Protection
    Air: +/-24 kV, Contact: +/-24 kV
  • Shock and Vibration
    ETSI300-019-1.4 Standard
  • PoE
    POE+ IEEE 802.3af/at (Pins 1, 2+; 3, 6-)
    24 VDC Passive PoE (Pins 4, 5+; 7, 8-)
  • Voltage Range
    802.3at Mode, 50 to 57 V
  • Maximum PoE Wattage Per Data Port
    17W
  • 24V Passive PoE Voltage Range
    20 to 27 V
  • System Requirements
    Linux, Mac OS X, or Microsoft Windows 7/8
    Java Runtime Environment 1.6 (or above)
    Web Browser: Mozilla Firefox, Google Chrome, or Microsoft Internet Explorer 8 (or above)
  • Maximum Power Consumption
    Including PoE Output: 250W
    Excluding PoE Output: 30W
  • Power Method
    100 to 240 VAC, 50 to 60 Hz, Universal Input
  • Power Supply
    AC/DC, Internal, 250 W DC
  • Operating Temperature
    23 to 104 deg. F / -5 to 40 deg. C
  • Operating Humidity
    5 to 95%, non-condensing
  • Certifications
    CE, FCC, IC
  • Dimensions
    485 x 43.7 x 285.4mm / 19.09 x 1.72 x 11.24"
  • Weight
    4.7kg / 10.36lbs
About Ubiquiti Networks US-24-250W
The UniFi Switch supports both POE+ IEEE 802.3at/af and 24V Passive PoE, making it a versatile addition to your network infrastructure. It's also rack-mountable, offering convenient installation options.
One of the standout features of this switch is its PoE+ flexibility. The UniFi Switch models come with 8, 24, or 48 PoE Gigabit Ethernet ports of auto-sensing IEEE 802.3af/at or configurable 24V passive PoE. This feature simplifies your infrastructure by automatically detecting 802.3af/at devices to receive PoE. For 24V passive PoE devices, you can manually enable 24V passive PoE using the UniFi Controller software.
Ubiquiti Networks US-24-250W Features
  • High-performance 24 Port Gigabit Switch with PoE+ and SFP capabilities
  • Robust throughput of 26 Gbps and switching capacity of 52 Gbps for efficient data transfer
  • Supports POE+ IEEE 802.3at/af and 24V Passive PoE for versatile device compatibility
  • Rack-mountable design with fiber connectivity options for easy network expansion
  • Comes with UniFi Controller software for convenient device management and configuration
  • Features multi-site management capabilities for centralized network monitoring
Key Features