Earn VIP Reward Points
What`s in the box:
  • 2x Behringer EUROPORT EPS500MP3 500W 8-Channel Ultra-Compact Portable PA Speakers
  • XM1800S Handheld Microphone
  • 2x Speaker Cables (6100mm)
See more
Key Features
  • Get crystal-clear audio with this 500W portable PA system, perfect for small venues.
  • This 8-channel PA system includes a microphone, cables, and everything you need to get started!
  • Enjoy easy portability with this ultra-compact PA system, weighing just 41.3 lbs for travel.
  • Achieve optimal sound with built-in EQ; tailor highs and lows for the perfect audio experience.
  • The EUROPORT PA system offers wireless connectivity; enjoy freedom on stage with ease.
See More Product Details
Overview
Compare
Accessories
Review Summary
2022-10-30T08:20:52
Rated 5 out of 5
jay
good quality product
JAGDISH P.
2017-01-17T16:17:40
Rated 5 out of 5
Versatile set of PA for music & karaoke
EDGAR H.
Behringer EPS500MP3 Specifications
Amplifier
Amplifier
Jump to...
  • Max output power (Peak power)
    250 W + 250 W
  • Limiter
    Optical
Microphone Inputs
Jump to...
  • Type
    XLR, balanced
  • Sensitivity
    -54 dBV
  • Impedance
    2.2 k Ohm
Line Inputs
  • Type
    1/4" TRS connector, balanced
  • Sensitivity
    -11 dBV
  • Impedance
    10 k Ohm
Stereo Line Input (5/6)
    1/4" TRS connector, balanced
    -11 dBV
    10 k Ohm
RCA Input (5/6)
    10 k Ohm
RCA Input (7/8)
    15 k Ohm
MP3 Playback: USB Type A
  • File system
    FAT 16, FAT 32
  • Format
    MP3
  • Bit rates
    8 - 320 kbps, VBR
  • Sample rates
    8 kHz, 16 kHz, 32 kHz, 11.025kHz, 22.05 kHz, 44.1 kHz, 12 kHz, 24 kHz, 48 kHz
Wireless System
  • Connector
    USB 3.0
  • Frequency band
    2.417 - 2.471 GHz
  • Frequency response (Wireless Link)
    20 Hz - 14.7 kHz +0/-0.3 dB
  • Range
    Max. 120 m (line of sight)
Audio Outputs
    1/4" TS, unbalanced
    1 k Ohm
Level Control
  • Input trim
    -Infinite to +16.5 dB
  • Max. input level
    26 dBu
Loudspeaker System Data
  • Woofer
    8" (209mm)
  • Tweeter
    1" (25.4mm)
  • Frequency response (-10 dB)
    50 Hz to 20 kHz
  • Crossover frequency
    2.5 kHz
Equalizer
  • High
    +/-15 dB @ 10 kHz
  • Low
    +/-15 dB @ 80 Hz
Microphone
    Behringer XM1800S, Dynamic
  • Frequency response
    80 Hz - 15 kHz
Power Supply
  • Voltage (Fuses)
    100 -120 V-, 50/60 Hz
  • Power consumption
    Max. 90 W
  • Mains connection
    Standard IEC receptacle
Physical
  • Dimensions (H x W x D)
    18.3 x 10.87 x 10.1" (466 x 276 x 257 mm) (Approx.)
  • Weight
    41.3 lbs (18.8kg) (Approx.)
  • All Accessories (34)
  • Stands (4)
  • Cables & Adapters (23)
  • XLR Cables (1)
  • Cable Adabters (1)
  • Microphones (2)
  • Speakers (3)
EUROPORT EPS500MP3
Superb Sound Quality
Since our founding in 1989, we have been recognized for manufacturing some of the best-sounding audio mixers, amplifiers and loudspeakers on the planet - so it should come as no surprise that the EPS500MP3 provides far superior sound quality than other products in this class. The two satellite loudspeakers, each with a custom-designed 8" woofer and 1" compression driver, provide the rich sonic performance you would expect from a much larger system. And with 500 Watts of stereo output, the EPS500MP3 has the power to deliver your message loud and clear, and keep the party going all night.
Marvelous Mixing
The Sweet Sound of Reverb
Onboard MP3 Player
Own the Stage with Digital Wireless
Get wireless-ready with the built-in, dedicated connectivity of our ULTRALINK ULM Series wireless microphone system (to be ordered separately). Wireless gives you maximum freedom and mobility without the need to run cables. The highest-quality sound is provided thanks to the ULM's digital, license-free 2.4 GHz frequency spectrum.
Custom-Engineered Transducers
It's All About Connections
Everything You Need
Sound Value
  • Ultra-compact 8-channel PA system with dual speakers and detachable 500 Watt powered mixer
  • Enormous power, incredible sonic performance, and super-lightweight
  • High-performance MP3 player included to play audio files via USB stick
  • Studio-grade stereo reverb adds finishing touch to your sound
  • "Wireless-ready" for high-quality Behringer digital wireless system (not included)
  • Broadcast-like Voice-Over-Priority Function dims music when microphones are used
  • Extremely powerful 8'' woofers and 1'' compression transducers for incredible sound reproduction
  • 8-channel mixer section features 4 mic/line and 2 stereo channels
  • 4 high-quality mic preamps with switchable +48 V phantom power for condenser microphones
  • Effective and extremely musical 2-band EQ on all channels
  • Music/Speech switch to set overall system equalization
  • Auto limiter prevents overload damage to power amplifier and speakers
  • Integrated stand mounting with 35-mm pole socket
  • Designed and engineered in Germany
Key Features