Used Canon CJ20ex7.8B 2/3" 4K UHD Portable ENG Lens
SKU: US2023981 MFR: CJ20EX7.8B IASE S
OR
Earn VIP Reward Points
What`s in the box:
  • CJ20ex7.8B 2/3" 4K UHDxs Portable ENG Zoom Lens
  • Lens Hood
  • Rear Cap
See more
Key Features
  • Capture stunning 4K UHD footage with this Canon 2/3" ENG lens, perfect for broadcast quality.
  • Benefit from precise focus and framing with detailed distance markings in both feet and meters.
See More Product Details
INCLUDES FREE WARRANTY
  • This used item comes with a free 180-day warranty. ?
Review Summary
Canon CJ20EX7.8B Specifications
General
General
Jump to...
  • Product Category
    ENG Lens
  • Product Series
    CJ20ex7.8B IASE S
Image Composition
Jump to...
  • Object Image Format
    2/3"
  • Aspect Ratio
    16:9
  • Zoom Ratio
    20x
  • Focal Length Range
    7.8 - 156mm
  • Focal Length Range with Extender
    15.6 - 312mm (with 2x Extender)
  • Angular Field of View
    63.2 Degree x 38.2 Degree at 7.8mm
    3.5 Degree x 2.0 Degree at 156mm
  • Angular Field of View with Extender
    34.2 Degree x 19.6 Degree at 15.6mm (with 2x Extender)
    1.8 Degree x 1.0 Degree at 312mm (with 2x Extender)
Optical Brightness
  • Maximum Relative Aperture
    1:1.8 at 7.8-108mm
    1:2.6 at 156mm
  • Maximum Relative Aperture with Extender
    1:3.6 at 15.6 - 216mm (with 2x Extender)
    1:5.2 at 312mm (with 2x Extender)
  • MOD From Front of Lens
    0.80 Meter (10mm with Macro)
Scene Composition
  • Object Dimensions at MOD
    91.7 x 51.6cm at 7.8mm
    4.8 x 2.7cm at 156mm
  • Object Dimensions at MOD with Extender
    45.9 x 25.9cm at 15.6mm (with 2x Extender)
    2.4 x 1.4cm at 312mm (with 2x Extender)
Physical
  • Dimensions (W x H x L)
    6.7 x 4.5 x 9.1" (169.9 x 114.4 x 230mm)
  • Weight
    4.81 lbs (2.18kg)
About Canon CJ20ex7.8B 2/3" 4K UHD Portable ENG Lens
The CJ20ex7.8B lens is not only high-performing but also user-friendly. Weighing a mere 4.81 lbs. and measuring 6.69" (W) x 4.50" (H) x 9.06" (L), it boasts a compact and lightweight design that mirrors the size of Canon's 2/3" HD lenses. The balanced center of gravity near the mount reduces strain on the camera operator, while the ergonomic grip design ensures comfortable handling and ease of movement.