Earn VIP Reward Points
What`s in the box:
  • Dolgin Engineering TC200-i Two-Position Charger for Panasonic
See more
Key Features
  • Compatible with Non-OEM batteries
  • Worldwide 100-240V AC or 12V DC car power
  • Small lightweight package
See More Product Details
INCLUDES FREE WARRANTY
  • This used item comes with a free 180-day warranty. ?
Review Summary
Dolgin Engineering TC200-i Specifications
  • Compatibility
    Battery: Panasonic CGA-D54/CGR-D54
    Camcorder: Panasonic AJ-PX270/HPX170/DVX100/HVX200 Camcorder
  • Input Power
    100-240 VAC
    12-19 VDC, 25 W power port using optional cable
  • Display
    LCD
  • Interface
    USB charging port
  • Certifications
    CE
  • Charge time
    For 5600 maH Battery: 3.5 hours (both positions)
  • Dimensions (W x H x D)
    5.4 x 2.5 x 5.4" / 13.72 x 6.35 x 13.72cm