Used K 5600 Joker Bug 200W HMI PAR AC/DC Light Kit, 90-265VAC/30VDC
Earn VIP Reward Points
What`s in the box:
  • Joker Bug 200W HMI PAR
  • AC/DC Power Supply for 30V Battery (120-220VAC/14.4-30V DC)
  • Beamer for Joker Bug 200W
  • Extension Cable for Joker200/400/800 and Blackjack 400 (25')
  • Frosted Fresnel Lens
  • Super Wide Lens
  • Wide Flood Lens
  • Medium Flood Lens
  • 4 Leaf Barndoor
  • Beaker-Frosted Glass for Joker Bug 200
  • Carrying Case for Joker200
INCLUDES FREE WARRANTY
  • This used item comes with a free 180-day warranty. ?
Review Summary
K 5600 Joker Bug 200W Specifications
Light Fixture
Light Fixture
Jump to...
  • Rating
    200 Watts
  • Socket (Lampholder)
    Single ended
  • Lens (Condenser)
    Set included: Super wide, Wide, Medium flood, Frosted Fresnel
  • Mounting
    5/8" Stand mount
  • Weight
    3.5 lb (1.6kg)
  • Dimensions
    8 x 7.9 x 6" (20 x 20 x 15.2cm)
HMI Ballast
Jump to...
  • Rating
    200W, 90-265V AC, 30V DC
  • Cable
    25' Head-to-Ballast, included
  • Dimensions
    6.5 x 6.5 x 3.5" (16.5 x 16.5 x 8.9cm)
  • Kit Weight
    36 lb (16.4kg)
About K 5600 Joker Bug 200W HMI PAR AC/DC Light Kit, 90-265VAC/30VDC
Lamp Housing
Aluminum casting, high temperature black epoxy.
BEAMER Housing
Solid one piece machined aluminum, with replaceable ears. Clear anodized.
Safety Glass Beaker
Borosilicate UV filter tempered.
Yoke
Lamp
MSR 200 HR, 5600 Kelvin, 200 hours life.
Power Supply
Electronic, square wave flicker free AC input: 90-265 Volt 50 or 60 Hz. DC Input: 30 Volt or 14.4 Volt. Dual function ON/OFF push button switch and completely silent (convection cooled). Connectors: Veam quarter turn quick locking.
Extension Cable
25ft and 9ft attached to the head.
Reflector
3 3/4 diameter specular parabolic. Aluminum 90% reflectance electrolytically coated.
Accessory Size
5".