The LG 32SQ780S-W Smart Monitor is a fantastic choice for a monitor with a dual purpose. The work performs and the additional content that it offers can work for you in turn. Out of the box, this monitor offers an ergo stand, power adapter, an HDMI cable, and voice recognition by the magic remote controller to access the standard function of the UHD 4K TV. The casing is well designed with a black thin around the screen and a white plastic casing around the back. The ergo stand is an excellent feature on this monitor, with the ability to mount the monitor on any desk to max your space during the set-up process. The ergo stand provides smooth rotation between vertical and horizontal viewing angles with ease and the next level of ergonomics and efficiency. The cable channels ensure your cables are not damaged; however, it has limited space. In my experience, you may be able to route two cables at the maximum. The monitor has plenty of ports in the back, two HDMI 2.1, USB-C, three USB-A, and a LAN port. The picture quality of this LG 32SQ780S-W is excellent in UHD 4K. The only this lacking is 120Hz. However, all the movies, casual gaming, computing, and all other work task are incredible on this LG monitor. The screen size is the perfect pairing with multiple monitor set-ups. The apps library with LG WebOS is fantastic, and you will not be disappointed. Additionally, the monitor has excellent features such as Bluetooth and AirPlay 2, which allow streaming more content for compatible devices. Overall, this monitor has everything and more. It is perfect for any home office. I give it a 4.5 out of 5 stars. It's a great addition to my home office, and I will use it for years.
ALDave
2023-07-31T20:00:00
Rated 3 out of 5
Very promising monitor with a BIG ISSUE
I recently bought this monitor and I love it but there is a BIG ISSUE. The screen is huge and gives you a ton of real estate for productivity. My favorite thing is the ergo stand. It is truly a game changer when you need a flexible set up. The only issue I have is that the monitor will not connect to my 16in M2 Max Macbook Pro with the USB C cable only. The USB C port will supply power to the Macbook Pro, but I cannot get the video or audio to transmit through the the monitor without also connecting an HDMI cable which is a BUMMER.
KRS2
2023-04-29T20:00:00
Rated 5 out of 5
Overall, An amazing smart monitor in the segment
AN0NYM0US
image-protection
TRUSTED PROTECTION PLANS, EXCEPTIONAL SERVICE.
Invest in Pre-Owned Gear & Peace of Mind!
Repair or Replacement
Repair or Replacement
If we can’t fix it, we’ll replace it at no additional cost.
Accidental Damage
Extended Protection
Peace of Mind
Peace of Mind
Enjoy your gear without fear. We have you covered!
Malfunction Protection
Malfunction Protection
When regular use of your product over time results in mechanical or electrical failure.
Zero Deductible
Zero Deductible
We will never charge you a deductible after the purchase of a plan.
Customer-Focused Support
Customer-Focused Support
Our claims process is simple & easy and our customer service team is happy to help.
LG 32SQ780S-W Specifications
Picture Quality
Picture Quality
Jump to...
  • Screen Size
    32" (81cm)
  • Resolution
    3840 x 2160
  • Display Type
    VA
  • Backlight Type
    Edge
  • Color Gamut (CIE1931)
    DCI-P3 90% (CIE1976)
  • Color Depth (Number of Colors)
    1.07B
  • Pixel Pitch
    0.18159 x 0.18159mm
  • Brightness
    250 (Typ.)
  • Contrast Ratio (Original)
    30001 (Typ.)
  • Contrast Ratio (DFC)
    Mega
  • Response Time
    5ms (GtG at Faster)
  • Viewing Angle
    178 Degree (R/L), 178 Degree (U/D)
  • Refresh Rate
    65Hz
Input/Output
Jump to...
  • HDMI
    2 x Yes
  • USB
    Yes (USB2.0 3EA)
  • USB-C (Power Delivery)
    USB-C (65W)
  • SIMPLINK (HDMI CEC)
    Yes
  • Type
    External Power(Adapter)
  • Input
    100-240V (50/60Hz)
  • DC Output
    19V
  • Normal On (Typ.)
    42W
  • Power Save/Sleep Mode (Max)
    2W
  • DC Off (Max)
    0.5W
Special Features
  • Black Equalizer
    Yes
  • Bluetooth
  • Divx HD player (USB Media Player)
  • Smart Energy Saving
  • Audio Description (Visual Impaired)
  • Voice On (Audio Guidance)
  • Auto/Manual Clock
  • Auto Off / Auto Sleep
  • Music
  • Caption
  • EPG
  • On/Off Timer
  • Picture Mode
  • Plug & Play
  • Eye Comfort Mode
  • Photo & Video
  • Screen Share (Wi-Fi Mirroring)
  • Sleep Timer
Web Os Tv
  • webOS version
    22
  • Quick Start
  • Launcher (Recent/home/My Apps)
  • LG Content Store - Premium, Apps & Games
  • Media Share
    Yes (Network File Brower, Google Dial)
  • Web Browser
  • Speaker
  • Speaker Output
    2 x 5W
  • Virtual Sound
  • AVL (Auto Volume)
  • Equalizer
  • VESA
    100 x 100
Standard
  • UL(cUL)
  • FCC-B, CE
Cabinet/Accessories
  • Remote Control
    Yes (Magic Remote Ready)
  • HDMI
Physical
  • Dimensions (W x H x D)
    With Stand: 28.1 x 25.5 x 16.1" (713.74 x 647.7 x 408.94mm)
    Without Stand: 28.1 x 17.2 x 1.98" (713.74 x 436.88 x 50.292mm)
  • Weight
    With Stand: 24.5 lbs (11.11kg)
    Without Stand: 15.9 lbs (7.21kg)
About LG 32SQ780S-W 32" 4K Ultra HD VA Smart Monitor - SKU#1683450
LG 32SQ780S-W 32" 4K Ultra HD VA Smart Monitor - SKU#1683450 Features
  • 32" 4K UHD (3840x2160) Display