About LG 34WK95C-W 34" Class 21:9 75Hz Curved UltraWide QHD Nano IPS Monitor, Built-In Speakers
The 34 inch Class, 21:9 Ultra wide layout of this sprawling monitor provides ample Real Estate for work and play. Nano IPS technology supports a wide viewing angle, while the professional-grade color covers DCI-P3 98% coverage of the color spectrum. Vesa displays 400 delivers higher peak brightness for a more lifelike picture and the compact USB Type-C port adds versatile connectivity. LED-Lit, usb type c.
Nano IPS
Accurate color and a broader contrast
DCI-P3 98% Color Gamut
VESA DisplayHDR 400 - Clear & Bright HDR
34 Inch UltraWide QHD
USB Type-C Connectivity
On-Screen Control
Ergonomic Design
LG 34WK95C-W 34" Class 21:9 75Hz Curved UltraWide QHD Nano IPS Monitor, Built-In Speakers Features
  • 34" Curved 21:9 UltraWide
  • 3440 x 1440 QHD Resolution
  • Nano IPS Display
  • DCI-P3 98% (Typ.) Color Gamut
  • VESA DisplayHDR 400
What's in the box:
  • 34WK95C-W 34" Class 21:9 75Hz Curved UltraWide QHD Nano IPS Monitor