Used Onkyo TX-NR6100 7.2-Channel 8K Network A/V Receiver, 210W Per Channel at 6 Ohms
SKU: US2059847 MFR: TX-NR6100
OR
Earn VIP Reward Points
What`s in the box:
  • Onkyo TX-NR5100 7.2-Channel 8K Network A/V Receiver
  • Power Cord
  • Indoor FM Antenna
See more
Key Features
  • Experience immersive sound with this Onkyo 7.2-Channel A/V receiver for home theater.
  • Enjoy high-fidelity audio with 210W per channel, perfect for dynamic soundscapes.
  • Connect all your devices; this network A/V receiver supports 8K video and multiple inputs.
  • Stream music seamlessly with built-in Wi-Fi and Bluetooth connectivity on your receiver.
  • Optimize your audio with AccuEQ calibration, ensuring the best sound quality in any room.
  • User-friendly interface makes setup simple, so you can enjoy premium audio right away.
See More Product Details
INCLUDES FREE WARRANTY
  • This used item comes with a free 1-year warranty. ?
Review Summary
2022-04-12T09:16:12
Rated 3 out of 5
Great receiver but bad compatibility with projector/apple tv
KEVIN A.
2022-03-01T13:30:09
Rated 5 out of 5
Love the sound once I was able to get it connected to the projector.
Henry D.
Onkyo TX-NR6100 Specifications
Amplifier
Amplifier
Jump to...
  • Power Output (All Channels)
    210 W/Ch (6 ohms, 1 kHz, 10% THD,1-ch driven)
    100 W/Ch (8 ohms, 20 Hz-20 kHz, 0.08% THD, 2-ch driven, FTC)
  • Dynamic Power
    240 W (3 ohms, Front) 210 W (4 ohms, Front)
    120 W (8 ohms, Front)
  • THD+N (Total Harmonic Distortion+Noise)
    0.08% (20 Hz-20 kHz, half Power)
  • Input Sensitivity and Impedance
    200 mV rms/47 k-ohms (Line) 3.5 mV rms/47 k-ohms (Phono MM)
  • Rated RCA Output Level and Impedance
    1 V rms/470 ohms (Subwoofer pre-out) 200 mV rms/470 ohms (Zone 2/Zone B line-out)
  • Frequency Response
    10 Hz-100 kHz/+1 dB, -3 dB (Direct/Pure Audio)
  • Tone Control
    +/-10 dB, 20 Hz (Bass) +/-10 dB, 20 kHz (Treble)
  • Signal-to-Noise Ratio
    106 dB (Line, IHF-A) 80 dB (Phono, IHF-A)
  • Speaker Impedance
    4-16 ohms
  • FM
    87.5 MHz-107.9 MHz
  • AM
    530 kHz-1,710 kHz
  • FM/AM Preset Memory
    40 stations
General
Jump to...
  • Power Supply
    AC 120 V-, 60 Hz
  • Power Consumption
    Operating: 635 W
    Idle: 65 W
    Standby: 0.1 W
  • Dimensions (W x H x D)
    17.12 x 6.8 x 14.94" (435 x 173.5 x 379.5mm)
  • Weight
    21.7 lbs (9.8kg)
About Onkyo TX-NR6100 7.2-Channel 8K Network A/V Receiver, 210W Per Channel at 6 Ohms
Because your home entertainment experience should be nothing short of spectacular, the Onkyo TX-NR6100 7.2-Channel 8K Network A/V Receiver stands as a testament to high-fidelity audio and cutting-edge video technology. This sleek and modern receiver is THX Select Certified, ensuring it meets the most demanding standards for audio performance. With 210 watts per channel at 6 ohms, it delivers a powerful and immersive sound that fills your space with crystal-clear audio.
Onkyo TX-NR6100 7.2-Channel 8K Network A/V Receiver, 210W Per Channel at 6 Ohms Features
  • 8K with HDMI 2.1 40Gbps (3 ins)
  • THX Select Certification
  • Discrete Zone 2 Audio and Video
  • 210 W/Ch THX Certified Select Dynamic Audio Amplification system
  • 5.2.2-channel Dolby Atmos and DTS:X playback
  • AccuReflex phase-matching solution for Atmos-enabled speakers
  • SMART AV Receiver
  • Works with Hey Google or Alexa
  • Stream over 5 GHz/2.4 GHz dual-band Wi-Fi supporting the 802.11ac standard
  • HDMI Sub/Zone 2 Out for media transmission to a second display
  • Send or receive audio via Bluetooth wireless technology
  • Refined chassis, HDMI board, DAC, Digital/Analog inputs, power-amp grounds and power lines
  • 5.2-ch Main + Powered Zone 2 speakers support synced/independent D/A audio playback
  • Zone 2/Zone B line-out
Warranty Information
This used item has a FREE 1-year warranty. See details.
Key Features