VERTIV Liebert PSI5-1500MT120LI 1500VA/1350W Lithium-Ion Sinewave Mini Tower UPS
SKU: VLPSI51512LI MFR: PSI5-1500MT120LI
Earn VIP Reward Points
Key Features
  • Keep your devices powered with this 1500VA/1350W Lithium-Ion UPS backup system.
  • Enjoy extended battery life with Lithium-Ion technology for reliable power.
  • Pure sine wave output ensures compatibility with sensitive electronics, avoiding damage.
  • Protect your equipment from power surges with advanced surge protection features.
  • Fast switching minimizes downtime, keeping critical devices running during outages.
  • Compact size fits easily into home or office setups, saving valuable space.
See More Product Details
Temporarily On Backorder?Expected Availability: 07/2026Request assistance or get notified
Calculate Shipping
See Options
1
Add to ListGet Sale Alert
Need help? Ask our experts.
Protection
Q&A
Questions & Answers
FAQ
What is the benefit of lithium-ion technology in this UPS?
What does Automatic Voltage Regulation (AVR) technology do?
Is the Vertiv Liebert PSI5-1500MT120LI UPS suitable for use in server rooms?
What is the capacity of the Vertiv Liebert PSI5-1500MT120LI UPS?
The Vertiv Liebert PSI5-1500MT120LI UPS has a capacity of 1500VA and can provide power for up to 1350W of equipment.
How often will I need to replace the battery in the Vertiv Liebert PSI5-1500MT120LI UPS?
Reviews about this item
Review Summary
image-protection
TRUSTED PROTECTION PLANS, EXCEPTIONAL SERVICE.
Invest In Your Gear and Peace Of Mind!
Repair or Replacement
Repair or Replacement
If we can’t fix it, we’ll replace it at no additional cost.
Accidental Damage
Accidental Damage
Protect your product from drops, spills, and more.
Peace of Mind
Peace of Mind
Enjoy your gear without fear. We have you covered!
Malfunction Protection
Malfunction Protection
When regular use of your product over time results in mechanical or electrical failure.
Zero Deductible
Zero Deductible
We will never charge you a deductible after the purchase of a plan.
Customer-Focused Support
Customer-Focused Support
Our claims process is simple & easy and our customer service team is happy to help.
VERTIV Liebert PSI5-1500MT120LI Specifications
General
General
Jump to...
  • Power Ratings
    1500VA/1350W
  • Form Factor
    Mini Tower
Input/Output AC
Jump to...
  • Input Plug
    NEMA 5-15P (90deg type)
  • Input Cord
    6' (1.8m) Attached
  • Non-Programmable Receptacles
    3x NEMA 5-15R
  • Programmable Receptacles
    3x NEMA 5-15R
  • Nominal Voltage Setting
    120VAC Default; 100/110/115/125VAC User Selectable
  • Voltage Range
    75 - 146VAC (Without Battery Operation)
  • Frequency Range
    55 to 65Hz (57-63Hz Battery to Normal Comeback)
  • Surge Protection
    ANSI C62.41, Category A, Level 3
  • Transfer Time
    4 - 6ms Typical
  • Battery Waveform
    Pure Sine Wave
Efficiency
  • Normal (Line) Mode
    97.1%
Environmental
  • Operating Temperature
    32 Degree F to 104 Degree F (0 Degree C to 40 Degree C)
  • Storage Temperature
    5 Degree F to 120 Degree F (-15 Degree C to 50 Degree C)
  • Relative Humidity
    20% - 90%, Non-condensing
  • Operating Altitude
  • Audible Noise
    < 45 dB @ line mode, < 55 dB @ battery mode
Certifications
  • Safety
    UL 1642 (LiFe cells), UL 1973 (LiFe pack), UL 1778, CSA 22.2 no. 107.3
  • Agency
    UL 1778, c-UL, NOM, FCC Part 15, Class B
  • Environmental
    RoHS2 / REACH / WEEE
  • Network Surge
  • Transportation
    ISTA Procedure 2A
    UN 38.3 (Lithium-ion)
Battery
  • Battery
    Lithium-Ion (LiFePO4)
  • Recharge Time (from full discharge)
    2hrs to 90%
  • Runtime
    Full-Load: 7.5 min
    Half-Load: 17.7 min
  • Battery Info
    Required, Included
  • Battery Material
    Lithium ion
  • Battery Type
    Non-universal
  • Battery Quantity
    1
Physical
  • Dimensions (W x D x H)
    6.3 x 15.6 x 8.7" (158 x 397 x 220mm)