VERTIV Liebert PSI5-3000SRT120LI 3000VA/2700W Lithium-Ion Sinewave Short Depth Rack/Tower UPS
SKU: VLPSI53000SR MFR: PSI5-3000SRT120LI
Earn VIP Reward Points
Key Features
  • Get reliable power with this 3000VA Vertiv UPS, perfect for home or small office use.
  • Enjoy pure sine wave output, ensuring compatibility with sensitive electronics and equipment.
  • Protect your valuable equipment from surges with ANSI C62.41 Category B surge protection.
  • Minimize downtime with a quick 4-6ms transfer time, keeping your devices running smoothly.
  • Configure as a rack or tower UPS to fit your space with its versatile 3U form factor design.
See More Product Details
Temporarily On Backorder?Expected Availability: 07/2026Request assistance or get notified
Calculate Shipping
See Options
1
Add to ListGet Sale Alert
Need help? Ask our experts.
Protection
Q&A
Questions & Answers
FAQ
What is the advantage of the short depth design of this UPS system?
What benefits does the Lithium-Ion battery technology offer?
Reviews about this item
Review Summary
image-protection
TRUSTED PROTECTION PLANS, EXCEPTIONAL SERVICE.
Invest In Your Gear and Peace Of Mind!
Repair or Replacement
Repair or Replacement
If we can’t fix it, we’ll replace it at no additional cost.
Accidental Damage
Accidental Damage
Protect your product from drops, spills, and more.
Peace of Mind
Peace of Mind
Enjoy your gear without fear. We have you covered!
Malfunction Protection
Malfunction Protection
When regular use of your product over time results in mechanical or electrical failure.
Zero Deductible
Zero Deductible
We will never charge you a deductible after the purchase of a plan.
Customer-Focused Support
Customer-Focused Support
Our claims process is simple & easy and our customer service team is happy to help.
VERTIV Liebert PSI5-3000SRT120LI Specifications
General
General
Jump to...
  • Power Ratings
    3000VA/2700W
  • Form Factor
    3U Rack/Tower
Input/Output AC
Jump to...
  • Input Plug
    NEMA L5-30P
  • Input Cord
    10' (3m) Attached
  • Non-Programmable Receptacles
    1x NEMA L5-30R, 6x NEMA 5-15/20R
  • Programmable Receptacles
    3x NEMA 5-15/20R
  • Nominal Voltage Setting
    120VAC Default; 100/110/115/125VAC User Selectable
  • Voltage Range
    75 - 146VAC (Without Battery Operation)
  • Frequency Range
    55 to 65Hz (57-63Hz Battery to Normal Comeback)
  • Surge Protection
    ANSI C62.41, Category B
  • Transfer Time
    4 - 6ms Typical
  • Battery Waveform
    Pure Sine Wave
Efficiency
  • Normal (Line) Mode
    97.3%
Environmental
  • Operating Temperature
    32 Degree F to 104 Degree F (0 Degree C to 40 Degree C)
  • Storage Temperature
    5 Degree F to 120 Degree F (-15 Degree C to 50 Degree C)
  • Relative Humidity
    20% - 90%, Non-condensing
  • Operating Altitude
  • Audible Noise
    < 45 dB @ line mode, < 55 dB @ battery mode
Certifications
  • Safety
    UL 1642 (LiFe cells), UL 1973 (LiFe pack), UL 1778, CSA 22.2 no. 107.3
  • Agency
    UL 1778, c-UL, NOM, FCC Part 15, Class B
  • Environmental
    RoHS2 / REACH / WEEE
  • Network Surge
    ANSI C62.41, Category A, Level 3
  • Transportation
    ISTA Procedure 2A
    UN 38.3 (Lithium-ion)
Battery
  • Battery
    Lithium-Ion (LiFePO4)
  • Recharge Time (from full discharge)
    2hrs to 90%
  • Runtime
    Full-Load: 7.5 min
    Half-Load: 18.3 min
  • Battery Info
    Required, Included
  • Battery Material
    Lithium ion
  • Battery Type
    Non-universal
  • Battery Quantity
    1
Physical
  • Rackmount Depth
    15.7" (400mm)
  • Dimensions (W x D x H)
    17.2 x 16.9 x 5.14" (438 x 430 x 130.6mm)