SKU: VPDGQUAD500 MFR: DIGITAL-QUAD-H-500
Earn VIP Reward Points
Key Features
  • Experience crystal-clear sound quality with our advanced 500MHz wireless microphone system.
  • Enjoy seamless performances with an impressive wireless range, perfect for any event.
  • Benefit from extended battery life, ensuring your microphone is ready when you are.
  • Effortlessly set up and use your digital wireless system, designed for ultimate convenience.
  • Built to last, our durable wireless transmitters and receivers withstand rigorous use.
  • Achieve broad compatibility with various audio setups, enhancing your existing equipment.
See More Product Details
Special Order?Estimated to Ship: 05/27/2026
Free Shipping
See Options
1
Add to ListGet Sale Alert
Need help? Ask our experts.
Review Summary
image-protection
TRUSTED PROTECTION PLANS, EXCEPTIONAL SERVICE.
Invest In Your Gear and Peace Of Mind!
Repair or Replacement
Repair or Replacement
If we can’t fix it, we’ll replace it at no additional cost.
Accidental Damage
Accidental Damage
Protect your product from drops, spills, and more.
Peace of Mind
Peace of Mind
Enjoy your gear without fear. We have you covered!
Malfunction Protection
Malfunction Protection
When regular use of your product over time results in mechanical or electrical failure.
Zero Deductible
Zero Deductible
We will never charge you a deductible after the purchase of a plan.
Customer-Focused Support
Customer-Focused Support
Our claims process is simple & easy and our customer service team is happy to help.
VocoPro DIGITAL-QUAD-H-500 Specifications
  • Frequency range
    500MHz
  • Frequency Response
    50-20,000Hz
  • Power Requirement
    2x 1.5V AA Batteries (Each Microphone)
  • Battery Info
    Required, not included
  • Battery Material
    Alkaline
  • Battery Type
    AA
  • Battery Quantity
    8
  • Dimensions
    Receiver: 22 x 12 x 6" (55.9 x 30.5 x 15.2cm)
    Microphone (W x H x D): 8.37 x 1.25 x 5.25" (21.3 x 3.2 x 13.3cm) (Each)
  • Weight
    Receiver: 8 lbs (3.63kg)
  • UPC Code
About VocoPro DIGITAL-QUAD-H-500
Operating in the 500 MHz band, each channel of the Digital-Quad-H-500 has six switchable frequencies to avoid possible interference by local TV broadcast. And its professional quality 24-bit resolution audio will be heard clearly across its entire 150 ft range.
VocoPro DIGITAL-QUAD-H-500 Features
  • Use This 500MHz System Together with Four of Our 900MHz Digital-Quad Systems to Accommodate Up To 20 Users
  • Each Channel Has Six Frequencies Available to Avoid Interference from Local TV Station
  • 24-Bit Digital Mic-on-Chip Technology Delivers a Clean, Professional Quality Signal
  • Wide Frequency Response (50-20,000Hz) Ensures Natural Sounding Vocals
  • Each Channel Has a Dedicated Output and Volume Control, 1/4" Mixed Output Also Available
  • Brackets Included for Mounting in a Rack Case
Warranty Information
This product has a limited warranty of 12 months.
Key Features