The DXS15XLF-D has an impressive frequency range of 30Hz, providing deep, thunderous bass.
The 96kHz high power DSP with dynamic EQ provides precise control over the audio output, allowing for flexible management of the lower frequencies.
Review Summary
Black, White
Powered Subwoofer, bass-reflex
33Hz - 150Hz
LF: 15" (381mm) Cone, 4" (101.6mm) Voice Coil, Ferrite magnet
Internal: 96kHz and FIR Filter
96kHz AD/DA
136dB SPL
Yes
Dynamic: 1600W
Burst (20ms): 1300W
Continuous: 1200W
Analog I/O: Analog IN: Combo x2, Line level (Maximum +24dBu), Input impedance 20k Ohm, Analog OUT: XLR3-32 x2, CH1/2: THRU or DSP OUT
Others: USB2.0 Host 5V 500mA for USB memory DATA storage/load
AC: 1x IEC AC inlet (V-Lock)
Class-D
Fan cooling, Variable speeds
40W (Idle), 180W (1/8)
Aluminum die-cast, 2x Side
Enclosure Material, Finish, Color: Plywood, Durable Polyurea Painting
Diameter 1.37" (35mm) (Depth 3.14" (80mm))
M20 Threaded (Depth 0.98" (25mm))
17.7 x 23.1 x 23.6" (450 x 587 x 600mm) (With Rubber Feet)
88.2 lbs (40kg)
Black: 889025119771 | White: 889025127783
How Low Can You Go
Not for the faint of heart, the newest DXS-XLF go deeper than any model before, with an extended low frequency of 30Hz- perfect for professional touring musicians, DJ's, and sound engineers who need that extra-low, thundering bottom end that you just can't get from other subwoofers in this class. Flexible DSP and a bass-reflex cabinet design with a wide, flared port ensure your lower frequencies maintain outstanding clarity and musicality even when the volume is cranked.
Powerful DSP for flexible control
Like the full-range DZR models, the DXS-XLF subwoofers are also driven by 96kHz high power DSP processors and utilize dynamic EQ. Onboard D-XSUB LF processing gives you total management of your lower frequencies with NORMAL mode set for ideally balanced low-frequency response, while BOOST mode provides a tighter and more focused bass with some extra punch. XTENDED LF mode drops the low-end frequencies down even further for thunderous bottom end that delivers a low frequency extension unheard of from a cabinet of this size. Usually the higher the output, the more difficult it is to manage low frequency energy directivity, and significant stage-side sound pressure levels can seriously sabotage your monitoring, but with DXS-XLF setups consisting of two or more subwoofers, selecting the Cardioid Mode effectively decreases the sound pressure on stage while increasing the bottom-end output directed towards the audience, resulting in a much cleaner stage monitoring environment. Without a doubt, your DZR full-range system will reach new performance heights when used with the pronounced, powerful lows of DXS-XLF powered subwoofers.
Dante-equipped for sophisticated capability with simple connectivity
Just like the DZR Series, each DXS-XLF model comes in a Dante-equipped "D" version enabling smart system integration with Yamaha consoles and other Dante devices via the Dante I/O (2in/2out) which also features SRC (sample rate conversion) allowing 48kHz device compatibility. Patching is simplified considerably with Yamaha CL/QL digital mixing consoles from the I/O device display, while TF console users can select Quick Config for surprisingly fast, easy set up and operation of a sophisticated sound reinforcement system. Combining the Analog I/O with Dante I/O, opens up countless routing and system configuration options, while the Dante break-IN and break-OUT function can add even more flexibility by acting as a simple I/O box. What's more, Yamaha's customizable control panel software "ProVisionare Control" for windows and "ProVisionare Touch" for iPad are also Dante compatible, adding more simple remote management of your sound reinforcement system.
Acoustics and utility
New Yamaha proprietary transducers with a durable die-cast aluminum frame and 4" voice coil are crucial to achieving such impressive low frequency response, even at the highest output levels. A dual damper also helps to realize extraordinarily high linearity of the low frequencies by mitigating unwanted vibration during extreme output levels.