LG 27MK600M-B Specifications
Power
  • DC Off
    Under 0.3W
  • Type
    Adapter
  • Input
    100-240V (50/60Hz)
  • Power Save/Sleep Mode (Max.)
    0.3W
  • Normal On
    (factory out condition Typ.): 25.5W
  • Output
    19 V/1.3 A
Standard
Jump to...
  • TUV-Type
    Yes
  • UL(cUL)
    Yes
  • FCC-B, CE
  • KC
  • Windows 10
  • ErP
  • CCC (for China)
  • VCCI
Special Features
Jump to...
  • Smart Energy Saving
  • DDC/CI
  • HDCP
  • Picture Mode
    Custom, Reader, Color Weakness, Photo, Cinema, Game
  • Plug & Play
  • Super+ Resolution
  • Automatic Standby
  • Flicker Safe
  • Black Stabilizer
  • Black Level
  • DAS Mode
  • Response Time Control
  • On Screen Control
    Yes (2.0)
  • Color Calibrated
  • Ratio
    Wide/Original
  • Crosshair
  • Adaptive Sync
    Radeon FreeSync
  • Gamma Control
  • DFC
  • Color Temperature
  • R/G/B Color Control
  • OSD Lock
  • Auto Adjustment(D-sub Only)
  • Screen Size Class (diagonal)
    27" Flat
  • Color Depth
    16.7M Colors
  • Pixel Pitch
    0.3114mm x 0.3114mm
Picture Quality
  • Resolution
    1920 x 1080
  • Panel Type
    IPS
  • Aspect Ratio
    16:9
  • Brightness
    250cd/sq. m (Typ.)
    200cd/sq. m (Min.)
  • Color Gamut
    NTSC 72%
  • Response Time
    5ms (Faster)
  • Contrast Ratio (DFC)
    1000:1 (Typ), Mega
  • Viewing Angle
    178/178
  • Surface Treatment
    Anti Glare, 3H
  • Headphone Out
  • D-Sub
  • HDMI
    Yes x 2
  • Tilt (Angle)
    -5-15 Degree
Software
  • S/W Install CD
Speaker
  • Speaker
    No built-in speaker
Physical
  • Dimensions (W x H x D)
    With Stand: 24.1 x 8.2 x 17.9" (61.2 x 20.8 x 45.5cm)
    Without Stand: 24.1 x 2.9 x 14.3" (61.2 x 7.4 x 36.3cm)
  • Weight
    With Stand: 10.6 lbs (4.8kg)
    Without Stand: 9.5 lbs (4.3kg)
About LG 27MK600M-B
Full HD IPS Display
Virtually Borderless Design
Smoother Gaming
Radeon FreeSync
Note: FreeSync is only available when it is connected to HDMI.
Dynamic Action Sync
Minimize input lag with Dynamic Action Sync so you can catch every single moment in real-time.
Black Stabilizer
Crosshair
Reader Mode
On-Screen Control
Wall Mountable
LG 27MK600M-B Features
  • 27" FHD (1920 x 1080) IPS Display
  • Radeon FreeSync Technology
  • Dual HDMI
  • Smart Energy Saving
Key Features