The maximum aperture of the ACTAR-105 Lensplate with Rodenstock 105 HR Lens is f/5.6.
No, this lens operates with a manual aperture and requires no electronic connections.
Review Summary
If we can’t fix it, we’ll replace it at no additional cost.
Protect your product from drops, spills, and more.
Enjoy your gear without fear. We have you covered!
When regular use of your product over time results in mechanical or electrical failure.
We will never charge you a deductible after the purchase of a plan.
Our claims process is simple & easy and our customer service team is happy to help.
Browse our FAQ
Macro
105mm
f/5.6 - f/16
Black
82mm at f/5.6
40.5mm
Multi-Coating
8 Elements / 4 Groups
None
548g (19.33 oz)
Includes Actus Mount: 75 x 98 x 130mm (2.95 x 3.86 x 5.12")
The ACTAR-105 is permanently affixed to an Actus lens panel, boasting a fixed focal length of 105mm. This feature makes it an ideal solution for a broad spectrum of photography genres, including studio, macro, portrait, landscape, and sports photography.