SKU: CALV61S153M MFR: LV-61S 153M
Earn VIP Reward Points
Key Features
  • Ensure optimal signal quality with this 75 Ohm coaxial cable, perfect for video applications.
  • This RG59 Coaxial Cable is 500' long, giving you the length needed for any professional setup.
  • Experience superior shielding with >95% coverage, minimizing interference in your video feeds.
  • Built for durability, this Canare coaxial cable withstands temperatures as low as -22°F.
  • Enjoy reliable data transmissions; supports SD 66% @270 Mbps for clear, crisp video signals.
  • Use this 24 AWG coaxial cable for connecting CCTV, broadcast equipment, and other video devices.
See More Product Details
Special Order?Estimated to Ship: 05/27/2026
Free Shipping
See Options
1
Add to ListGet Sale Alert
Need help? Ask our experts.
Protection
Q&A
Questions & Answers
FAQ
What is the Canare LV-61S Video Coaxial Cable used for?
What makes this 75 Ohm Video Coaxial Cable (RG59B/U) stand out?
What is the construction of the Canare LV-61S Video Coaxial Cable?
Can this coaxial cable be used in cold weather?
Reviews about this item
Review Summary
image-protection
TRUSTED PROTECTION PLANS, EXCEPTIONAL SERVICE.
Invest In Your Gear and Peace Of Mind!
Repair or Replacement
Repair or Replacement
If we can’t fix it, we’ll replace it at no additional cost.
Accidental Damage
Accidental Damage
Protect your product from drops, spills, and more.
Peace of Mind
Peace of Mind
Enjoy your gear without fear. We have you covered!
Malfunction Protection
Malfunction Protection
When regular use of your product over time results in mechanical or electrical failure.
Zero Deductible
Zero Deductible
We will never charge you a deductible after the purchase of a plan.
Customer-Focused Support
Customer-Focused Support
Our claims process is simple & easy and our customer service team is happy to help.
Canare 75 Ohm Video Coaxial Cable (RG59B/U) Specifications
  • Length
    500' (153 m)
  • Impedance
    75 Ohm
  • Outer Diameter
    Nominal: 0.24' (6.1 mm)
    Conductor: 0.02" (0.6 mm)
    Insulation: 0.14" (3.6 mm)
  • PVC Jacket Thickness
    0.04' (1 mm)
  • Connector Type
    24 AWG
  • Cable
    RG59 type
  • Insulation
    Polyethylene Dielectric
  • Dielectric Strength
    1000 VAC/per minute Insulation Resistance: >1000 MOhm per 3' (0.91 m)
  • Brittle Point
    -22 Degree F (-30 Degree C)
  • Conductor
    AWG (AC): 24 (7 / 7.88 quantity / mm)
  • Shield Material Coverage
    AC >95%
  • Conductor D.C.R.
    At 1000': <25.9 Ohm
    At 100 m: <8.5 Ohm
  • Shield D.C.R
    At 1000': <4 Ohm
    At 100 m: <1.3 Ohm
  • Return Loss
    >= 20 dB
  • Nominal Capacitance
    At 1 KHz: 21 pF/ft (67 pF/m)
  • Velocity of Propagation
    75 Ohm
  • Transmission Rate
    SD 66% @270 Mbps
  • Nominal Attenuation
    At 10 MHz: 1.3 dB/100' (4.2 dB/100 m)
    At 50 MHz: 2.7 dB/100' (9 dB/100 m)
    At 100 MHz: 4.1 dB/100' (13.3 dB/100 m)
    At 150 MHz: 5 dB/100' (16.3 dB/100 m)
    At 200 MHz: 5.7 dB/100' (18.8 dB/100 m)
    At 400 MHz: 8.1 dB/100' (26.6 dB/100 m)
    At 700 MHz: 10.7 dB/100' (35.1 dB/100 m)
    At 900 MHz: 12.1 dB/100' (39.8 dB/100 m)
    At 1 GHz: 12.8 dB/100' (42 dB/100 m)
  • Weight
    19 lb (8.6 kg)
Models
Canare 75 Ohm Video Coaxial Cable (RG59B/U)
SKU: CALV61S153M
MFR: LV-61S 153M
Special Order
Generally ships in 7-14 days, subject to availability
Ships from Manufacturer
Usually ships within 3-7 Days. Delivery is subject to availability.
Canare 75 Ohm 20 AWG Low Loss Coaxial Cable, 300m
Special Order
TypeCableCableCable
Length500' (152.4m)100' (30.5m)1000' (304.8m)
Connector TypeBulk UnterminatedBNC to BNCBulk Unterminated
Jack/Port Type-BNC-
SDI (SMPTE) Standards-12G (ST-2082)-
About Canare 75 Ohm Video Coaxial Cable (RG59B/U)
Explore the superior performance of the Canare LV-61S Video Coaxial Cable (500'). This 75 Ohm Video Coaxial Cable (RG59B/U) is a lightweight and flexible solution, designed to meet the demanding needs of video facility equipment interfacing, Electronic News Gathering/Outside Broadcasting (ENG/OB) work, and video patch cord assemblies.
Canare 75 Ohm Video Coaxial Cable (RG59B/U) Features
  • Flexible center conductor
  • Dielectric strips away clean from conductor
  • Tightly woven braid shield
  • Stays flexible even in sub-zero weather
  • Available in various colors
Warranty Information
This product has a limited warranty of 12 months.
Key Features