SKU: CALV77S153M MFR: LV-77S 153M
Earn VIP Reward Points
Key Features
  • Experience superior signal quality with this 75 Ohm coaxial cable, perfect for video applications.
  • Get low signal loss with this 75 Ohm cable, maintaining signal integrity over long distances.
  • This Canare LV-77S coaxial cable provides excellent return loss, ensuring top-notch performance.
See More Product Details
Special Order?Estimated to Ship: 05/27/2026
Free Shipping
See Options
1
Add to ListGet Sale Alert
Add Adorama Protect:
Available to U.S. customers only.
Need help? Ask our experts.
Protection
Q&A
Questions & Answers
FAQ
What applications is the Canare LV-77S Video Coaxial Cable suitable for?
What makes the Canare LV-77S cable reliable for signal transmission?
Is the Canare LV-77S Video Coaxial Cable easy to install?
How does the double shielding of the Canare LV-77S cable contribute to its performance?
Can the Canare LV-77S Video Coaxial Cable be used for both indoor and outdoor applications?
Reviews about this item
Review Summary
image-protection
TRUSTED PROTECTION PLANS, EXCEPTIONAL SERVICE.
Invest In Your Gear and Peace Of Mind!
Repair or Replacement
Repair or Replacement
If we can’t fix it, we’ll replace it at no additional cost.
Accidental Damage
Accidental Damage
Protect your product from drops, spills, and more.
Peace of Mind
Peace of Mind
Enjoy your gear without fear. We have you covered!
Malfunction Protection
Malfunction Protection
When regular use of your product over time results in mechanical or electrical failure.
Zero Deductible
Zero Deductible
We will never charge you a deductible after the purchase of a plan.
Customer-Focused Support
Customer-Focused Support
Our claims process is simple & easy and our customer service team is happy to help.
Canare 75 Ohm Video Coaxial Cable LV-77S 153M Specifications
  • Length
    500' (153 m)
    SD Transmission Length at 270 Mb/s: 66%
  • Outer Diameter
    Nominal: 0.30' (7.7 mm)
    Conductor: 0.03" (0.7 mm)
    Insulator: 0.18" (4.8 mm)
  • PVC Jacket Thickness
    0.03' (0.9 mm)
  • Brittle Point
    -22 Degree F (-30 Degree C)
  • Conductor
    AWG (AC): 22 (7/10.24 quantity/mm)
  • Shield Material Coverage
    AC >92% (inner), AC >95% (outer)
  • Conductor D.C.R.
    At 1000': <15.3 Ohms
    At 100 m: <5 Ohms
  • Shield D.C.R
    At 1000': <1.8 Ohms
    At 100 m: <0.6 Ohms
  • Nominal Capacitance
    At 1KHz: 21 pF/ft (67 pF/m)
  • Impedance
    75 Ohms
  • Return Loss
    >20 dB (DC to 2 GHz)
  • Nominal Attenuation
    At 10 MHz: 1 dB/1000' (3.4 dB/100 m)
    At 67.5 MHz: 2.7 dB/1000' (8.8 dB/100 m)
    At 100 MHz: 3.3 dB/1000' (10.8 dB/100 m)
    At 143 MHz: 3.9 dB/1000' (12.9 dB/100 m)
    At 220 MHz: 4.9 dB/1000' (15.9 dB/100 m)
    At 360 MHz: 6.2 dB/1000' (20.4 dB/100 m)
    At 440 MHz: 6.9 dB/1000' (22.6 dB/100 m)
    At 750 MHz: 9 dB/1000' (29.4 dB/100 m)
    At 900 MHz: 9.9 dB/1000' (32.3 dB/100 m)
    At 1 GHz: 10.4 dB/1000' (34 dB/100 m)
  • Weight
    32 lbs (14.5 kg)
Models
Canare 75 Ohm Video Coaxial Cable LV-77S 153M
SKU: CALV77S153M
MFR: LV-77S 153M
Special Order
Generally ships in 7-14 days, subject to availability
Canare 75 Ohm 20 AWG Low Loss Coaxial Cable, 300m
Special Order
Canare L-5.5CUHD 984' 12G-SDI 75Ohms 4K Video Coaxial Cable with BNC Connectors
Temporarily On Backorder
TypeCableCableCable
Length500' (152.4m)1000' (304.8m)984' (300m)
Connector TypeBulk UnterminatedBulk UnterminatedBNC to BNC
Cable Gender--Male to Male
SDI (SMPTE) Standards--12G (ST-2082)
About Canare 75 Ohm Video Coaxial Cable LV-77S 153M
While the Canare LV-77S Video Coaxial Cable spans an impressive 500 feet (or 152.4 meters), it's not just its length that sets it apart. This high-quality, 75 Ohm video coaxial cable is a professional-grade solution, designed for broadcast transmission and inter-rack wiring. Its robust construction, featuring a solid polyethylene dielectric, ensures reliable signal protection over long distances.
Canare 75 Ohm Video Coaxial Cable LV-77S 153M Features
  • Flexible center conductor
  • Dielectric strips away clean from conductor
  • Tightly woven braid shield
  • Stays flexible even in sub-zero weather
  • Available in various colors
Warranty Information
This product has a limited warranty of 12 months.
Key Features