Review Summary
Canon EF
Full Frame
2.5x
14 - 35mm
T 1.7
11
(Aspect ratio 1.78:1 Sensor 24.6 x 13.8mm)
82.6 Degree x 52.5 Degree at 14mm
38.7 Degree x 22.3 Degree at 35mm
(Aspect ratio 1.9:1 Sensor 26.2 x 13.8 mm)
86.2 Degree x 52.5 Degree at 14 mm
41.0 Degree x 22.3 Degree at 35 mm
2' (0.6m)
63.5 x 35.6cm at 14mm
24.2 x 13.6cm at 35mm
67.6 x 35.6cm at 14mm
25.8 x 13.6cm at 35mm
4.48" (114mm)
Outer: 5.16 x 5.25 x 9.18" (131.2 x 133.6 x 233.3mm) (Approx.)
7.49 lbs (3.4kg) (Approx.)
· 8K Optical Performance with Canon Cinema EOS Color Science.
· Constant T1.7 throughout the zoom range.
· Designed for Super 35mm Cameras.
· Advanced Lens Metadata Support.
· Available in EF Mount or PL Mount Options
· PL Mount supports Cooke/i Technology™ and Zeiss eXtended Data™
· Cinema Style Operability.
· User-swappable full-frame relay unit (sold separately).
The Flex Zoom series of lenses from Canon has been designed for outstanding optical performance, rendering beautiful and natural images. The breathtaking image quality is ideal for 8K and 4K productions. Available in EF and PL mount options and designed for use on Super 35mm cameras, the Flex Zoom lens offers a constant maximum T-stop value of 1.7 across the entire zoom range. Advanced Lens Metadata Support includes Cooke /i Technology™ and Zeiss eXtended Data™ protocols on PL mount models.
The inner focus system reduces focus breathing, giving greater stability to framing a shot.
_06269.png)
Both the CN-E14-35MM T1.7 L S / SP and CN-E31.5-95MM T1.7 L S / SP lenses share the same design with consistent front diameter, gear positions and gear rotation angles. Weighing under 8 pounds and measuring under 10 inches long, the lenses also feature focus, zoom, and iris rings with industry standard gears and 0.8mm pitch to suit many third party follow focus accessories. The lenses feature luminous (glow in the dark) metric and imperial markings for easy operation in low light. Built for longevity, the premium design and outstanding optics and components, offer quick and precise operation, with durability ideal for professional video productions.
Both the CN-E14-35MM T1.7 L S / SP and CN-E31.5-95MM T1.7 L S / SP lenses have the ability to be converted from Super 35mm to Full Frame format with the additional purchase of a Full Frame relay unit. The relay units provide even more flexibility for users and rental houses. Once converted, the CN-E14-35MM T1.7 L S / SP and CN-E31.5-95MM T1.7 L S / SP lenses become CN-E20-50MM T2.4 L F / FP (with the RL-F1 relay) and CN-E45-135MM T2.4 L F / FP (with the RL-F2 relay) lenses, respectively.