CyberPower PR1000RT2UCN 1000VA/1000W Smart App Sinewave Rack/Tower UPS, Black
SKU: CYPR10RT2UCN MFR: PR1000RT2UCN
Earn VIP Reward Points
Key Features
  • Ensure server uptime with this 1000VA CyberPower UPS, perfect for critical network devices.
  • Get pure sine wave output for sensitive electronics; this UPS guarantees power compatibility.
  • Hot-swappable batteries mean zero downtime; replace batteries without interrupting power flow.
  • Trust the 2430 Joules surge protection to shield your valuable equipment from power spikes.
  • The multifunction LCD provides real-time status; monitor power conditions at a glance.
  • Enjoy remote monitoring with pre-installed RMCARD205, offering seamless network management.
See More Product Details
Ships from Manufacturer?
Free Shipping
See Options
1
Add to ListGet Sale Alert
Need help? Ask our experts.
Protection
Q&A
Questions & Answers
FAQ
What is the purpose of the pre-installed RMCARD205 in the PR1000RT2UCN UPS?
What information can be viewed on the rotatable multifunction LCD panel of the PR1000RT2UCN UPS?
What does the surge protection feature do in the PR1000RT2UCN UPS?
What is the GreenPower UPS Bypass Design in the PR1000RT2UCN UPS?
Reviews about this item
Review Summary
image-protection
TRUSTED PROTECTION PLANS, EXCEPTIONAL SERVICE.
Invest In Your Gear and Peace Of Mind!
Repair or Replacement
Repair or Replacement
If we can’t fix it, we’ll replace it at no additional cost.
Accidental Damage
Accidental Damage
Protect your product from drops, spills, and more.
Peace of Mind
Peace of Mind
Enjoy your gear without fear. We have you covered!
Malfunction Protection
Malfunction Protection
When regular use of your product over time results in mechanical or electrical failure.
Zero Deductible
Zero Deductible
We will never charge you a deductible after the purchase of a plan.
Customer-Focused Support
Customer-Focused Support
Our claims process is simple & easy and our customer service team is happy to help.
CyberPower PR1000RT2UCN Specifications
Applications
Applications
Jump to...
  • Typical Applications
    Corporate Servers
    Department Servers
    Network Devices
    Storage Devices
    Telecom Installations
    VoIP Installations
General
Jump to...
  • Active PFC Compatible
    Yes
  • Energy Saving
    GreenPower UPS Bypass Technology
  • Energy Star Certified
    Yes
  • UPS Topology
    Line Interactive
  • Adjustable Voltage Range
    70 - 155 VAC
  • Circuit Breaker
    15 A
  • Cord Length
    10' (3.0m)
  • Input Frequency Range
    47 Hz - 63 Hz
  • Input Plug Type
    NEMA 5-15P
  • Input Voltage
    100 - 125 VAC
  • Input Voltage Range
    75 VAC - 149 VAC
  • Nominal Input Voltage
    120 VAC
  • Plug Style
    Right Angle - 45 Degree Offset
  • Automatic Voltage Regulation
    Double Boost
    Single Buck
  • On AC WaveForm
    Sine Wave
  • On Battery Frequency
    50/60 Hz +/- 1%
  • On Battery Voltage
    100/110/120/125 VAC +/- 5%
  • On Battery Waveform
    Sine Wave
  • Outlet Type
    8 - NEMA 5-15R
  • Outlets - Battery & Surge Protected
    8
  • Outlets - Critical Load
    4
  • Outlets - Total
    8
  • Output Power Factor
    1
  • Overload Protection
    Internal Circuitry Limiting
    Circuit Breaker Protected
  • Typical Transfer Time
    4 ms
  • USB Charge Port
    No
  • VA
    1000 VA
  • Watts
    1000 W
Surge Protection & Filtering
  • EMI/RFI Filtration
  • Surge Suppression (Joules)
    2430 J
Management & Communications
  • Audible Alarms
    Battery Mode
    Low Battery
    Overload
    Overcharge
    Overheat
  • Emergency Power Off (EPO) Port
  • HID Compliant USB Port
  • LCD
    Multifunction LCD
  • LED Indicators
    Power On
    Line Mode
    Battery Mode
    Fault
    Night Mode
    Wiring Fault
  • Management Cable
    USB Cable
    Serial Cable
    EPO Cable
  • SNMP / HTTP Remote Monitoring
    Yes - RMCARD205 pre-installed
  • Serial Port
    1 Serial
    1 Dry Contact
  • Software (Free Download)
    PowerPanel Business
Environmental
  • Online Thermal Dissipation
    48.6 BTU/hr
  • Operating Elevation
    0 - 9843' (0 - 3000m)
  • Operating Relative Humidity
    0 - 95 % (non-condensing)
  • Operating Temperature
    32 - 104 Degree F (0 - 40 Degree C)
  • Storage Elevation
  • Storage Relative Humidity
    0 - 95% (non-condensing)
  • Storage Temperature
    5 - 113 Degree F (-15 - 45 Degree C)
Certifications
  • Environmental
    RoHS Compliant
  • Safety
    UL1778
    CSA C22.2 No 107.3
    FCC Class B
    VCCI
    DOE Compliant
Battery
  • Battery Size
    12 V / 7 Ah
  • Battery
    Sealed Lead-Acid Battery
  • Hot Swappable
  • Replacement Battery Cartridge
    RB1270X4H
  • Replacement Battery Cartridge Quantity
  • Runtime at Full Load
    7 min
  • Runtime at Half Load
    19.5 min
  • Typical Recharge Time
    3 Hours
  • User Replaceable Battery
  • Battery Info
    Required, included
  • Battery Material
    Lead acid
  • Battery Type
    Non-universal
  • Battery Quantity
    4
Physical
  • Color
    Black
  • Form Factor
    Rack / Tower
  • Material of Construction
    Metal
  • Rack Height
    2U
  • Dimensions (W x H x D)
    17.1 x 3.4 x 16." (43.43 x 8.64 x 41.15cm)
  • Weight
    50.1 lbs (22.72kg)
  • UPC Code
Models
Ships from Manufacturer
Usually ships within 1-2 Days
CyberPower OL1KRTHD 1000VA/1000W Smart App Sine Wave LCD Rack/Tower UPS System
Usually ships within 1-2 Days
TypeBackup Power BatteryUninteruptible Power Supply
Cable Length10'10'
Watts10001000
Kit Style-Base
Joules2430710
Rack Units2U2U
About CyberPower PR1000RT2UCN
CyberPower PR1000RT2UCN Features
  • Capacity: 1000 VA / 1000 W
  • Topology: Line Interactive
  • Waveform: Sine Wave
  • Output: 100-125 VAC +/- 5%