Review Summary
If we can’t fix it, we’ll replace it at no additional cost.
Protect your product from drops, spills, and more.
Enjoy your gear without fear. We have you covered!
When regular use of your product over time results in mechanical or electrical failure.
We will never charge you a deductible after the purchase of a plan.
Our claims process is simple & easy and our customer service team is happy to help.
Browse our FAQ
Line Interactive
GreenPower UPS Bypass
Yes
75Vac - 154Vac
15A
6' (1.83m)
50/60Hz +/- 3Hz
78Vac - 149Vac
120Vac
Straight
NEMA 5-15P
1500 VA
1500 W
Double Boost, Single Buck
50/60 Hz +/- 0.1Hz
120Vac +/- 5%
Sine Wave
NEMA 5-15R
8
Internal Circuitry Limiting, Circuit Breaker
4 ms
15.1 minutes
4.7 minutes
2
12V/17Ah
Sealed Lead-Acid
Yes
RB12170X2A
1
3 hours - Quick Charge Mode, 8 hours - Eco Mode
1,030 J
Battery Mode, Battery Low, Overload, UPS Fault, Replace Battery
Power On, Online, On Battery, Wiring fault, Replace Battery
USB Cable, Serial Cable, EPO Cable
Yes - Standard with 4.5 ft Cable
Yes - pre-installed RMCARD205
PowerPanel Business Edition
10,000' (3,000m)
0 - 95% (non-condensing)
32 Degree F to 104 Degree F (0 Degree C to 40 Degree C)
0 - 95% (non-condensing)
5 Degree F to 113 Degree F (-15 Degree C to 45 Degree C)
RoHS Compliant
UL1778, cUL 107.3, FCC DOC Class A
Black
Mini-Tower
6.7 x 8.7 x 17" (17.02 x 22.1 x 43.18cm)