The CyberPower Smart App Sinewave PR750LCD3C has a capacity of 750VA and 750W. It's designed to provide sufficient power backup for a wide range of devices and equipment.
Review Summary
If we can’t fix it, we’ll replace it at no additional cost.
Protect your product from drops, spills, and more.
Enjoy your gear without fear. We have you covered!
When regular use of your product over time results in mechanical or electrical failure.
We will never charge you a deductible after the purchase of a plan.
Our claims process is simple & easy and our customer service team is happy to help.
Browse our FAQ
Yes
GreenPower UPS Bypass Technology
Yes
Line Interactive
15 A
5' (1.5m)
57 Hz - 63 Hz
NEMA 5-15P
78 VAC - 149 VAC
120 VAC
Straight
Double Boost
Single Buck
Sine Wave
50/60 Hz +/- 1%
120 VAC +/- 5%
Sine Wave
6 - NEMA 5-15R
6
Internal Circuitry Limiting
Circuit Breaker Protected
4 ms
No
750 VA
750 W
1350 J
Battery Mode
Low Battery
Overload
Fault
Replace Battery
Multifunction LCD
Power On
On-Line
Battery Mode
Fault
USB Cable
EPO Cable
No
Yes - with optional RMCARD205
1 Serial
PowerPanel Business
0 - 10000' (0 - 3048m)
0 - 95 % (non-condensing)
32 - 104 Degree F (0 - 40 Degree C)
5 - 113 Degree F (-15 - 45 Degree C)
RoHS Compliant
UL1778
cUL 107.3
FCC DOC Class B
12 V / 7 Ah
Sealed Lead-Acid Battery
RB1270X2F
1
3.3 min
10.7 min
8 Hours
Required, included
Lead Acid
Non-universal
2
Black
Tower
Metal
5.43 x 6.37 x 14.17" (13.79 x 16.18 x 35.99cm)