Elmo EL86R2HOL Board R2 HOL 86" 16:9 4K UHD Wi-Fi IPS LCD Touchscreen Commercial Display with Integrated Speakers
SKU: EL7018P MFR: 7018-P
Earn VIP Reward Points
Key Features
  • Experience stunning 4K UHD picture quality on an expansive 86" IPS LCD touchscreen, perfect for dynamic presentations.
  • Utilize the integrated 2x 15W speakers for clear audio, enhancing your presentations without needing external sound systems.
See More Product Details
Special Order?Estimated to Ship: 05/27/2026
Free Shipping
See Options
1
Add to ListGet Sale Alert
Need help? Ask our experts.
Review Summary
Elmo EL86R2HOL Specifications
Connectivity
Connectivity
Jump to...
  • A/V Inputs
    4x HDMI
    2x DE-15/DB-15 (VGA)
    1x DisplayPort
    1x 1/8" /3.5mm (Analog Audio)
  • A/V Outputs
    1x 1/8" / 3.5mm (Headphone)
  • Ambient Light Sensor
    Yes
  • Ethernet I/O
    2x RJ45
  • HDCP Support
    Yes
  • Multi-Input Support (PIP/PBP)
    No
  • NFC
    No
  • Other I/O
    1x DE-9/DB-9 Serial (RS-232C) Control Input
  • OPS/Expansion Slots
    Yes: 1
  • USB I/O
    1x USB-A 2.0
    4x USB-A 3.0 / 3.1/3.2 Gen 1
    1x USB-C (Unspecified Version)
    Touchscreen Control: 1x USB-B (Unspecified Version)
  • Wireless
    Wi-Fi 5 (802.11ac) / Bluetooth 5.0
Display
Jump to...
  • Aspect Ratio
    16:9
  • Color Support
    1.07 Billion Colors
  • Contrast Ratio
    1200:1
  • Display Orientation
    Landscape
  • Display Size
    86" (218.4cm)
  • Finish
    Anti-Glare, Anti-Bacterial
  • HDR Support
  • Lighting System
    Direct LED
  • Maximum Brightness
    450 nits/cd/sq. m
  • Native Resolution
    3840 x 2160p
  • Panel Type
    IPS-Type LCD
  • Refresh Rate
    60Hz
  • Response Time
    8 ms
  • Viewing Angle (H x V)
    178 x 178 Degree
Electrical
  • Input Power
    120 VAC, 60Hz
  • Power Adapter Type
    Internal
  • Power Consumption
    Operational: 450W
General
  • Environmental Resistance
  • Lighting Lifespan
    50000 Hours
  • Lock Slot
  • VESA Mounting-Hole Pattern
    800 x 600mm
Hardware
  • Built-In Mic
  • CPU
    Quad-Core: Up to 1.8 GHz Cortex A73
  • RAM
    4GB
  • Smart TV
    Yes: Android 9.0
  • Storage
    32GB
Physical
  • Dimensions
    77.5 x 46.2 x 3.5" (196.85 x 117.35 x 8.89cm)
  • Weight
    138.9 lbs (63kg)
Speaker
  • Built-In Speakers
    Yes: 2x 15 W
  • Speaker Configuration
    2-Channel
Surface
  • Multi-Touch Points
    20
  • Touchscreen
    Yes: Infrared (IR)
  • TV Tuner
Models
Elmo EL86R2HOL Board R2 HOL 86" 16:9 4K Wi-Fi IPS LCD Touch Commercial Display
Special Order
Generally ships in 7-14 days, subject to availability
Elmo EL86R2 Board R2 86" 16:9 4K Wi-Fi IPS LCD Touchscreen Commercial Display
Special Order
Elmo EL75R2 Board R2 75" 16:9 4K Wi-Fi IPS LCD Touchscreen Commercial Display
Display Screen Size86"86"75"
DVLED Module TypeIndoor PanelIndoor Panel-
Resolution4K UHD (3840x2160)4K UHD (3840x2160)4K UHD (3840x2160)
About Elmo EL86R2HOL
A user-friendly classroom solution that makes teachers' lives easier, improves how students learn, and better utilizes how budgets are spent. EL86R2HOL 86" ELMO Board Interactive Display come with 4K Ultra HD resolution, Wireless Screen Sharing, 20 Touch Points, Anti-Glare Screen, Direct Bonding Technology
Note: The HOL version of the ELMO Board does not included the HDMI output option
Elmo EL86R2HOL Features
  • ELMO Camera App: ELMO Camera App is designed to optimize document camera use experience
  • Connects wirelessly to other devices for endless learning possibilities
Warranty Information
This product has a limited warranty of 60 months.
Key Features
What's in the box:
  • Elmo EL86R2HOL Board R2 HOL 86" 16:9 Wi-Fi IPS LCD Touchscreen Commercial Display