LG 38BN75C-B Specifications
Display
Display
Jump to...
  • Diagonal
    38" (96.5cm)
  • Resolution
    3840 x 1600
  • Panel Type
    IPS
  • Aspect Ratio
    21:9
  • Pixel Pitch
    0.2291 x 0.2291 mm
  • Brightness (Typ.)
    300nits
  • Peak Brightness (Typ.)
    400nits
  • Color Gamut (Typ.)
    sRGB 99% (CIE1931)
  • Color Depth (Number of Colors)
    1.07B
  • Contrast Ratio (Typ.)
    1000:1
  • Response Time
    5ms (GtG at Faster)
  • Viewing Angle (CR>=10)
    178 Degree (R/L), 178 Degree (U/D)
  • Surface Treatment
    Anti Glare, 3H
  • Curved
    Yes
  • Curvature
    2300R
Features
Jump to...
  • HDR10
    Yes
  • HDR Effect
  • Color Calibrated
  • Flicker safe
  • Reader Mode
  • Color Weakness
  • Super Resolution+
  • Black Stabilizer
  • Dynamic Action Sync
  • Smart Energy Saving
  • LG Dual Controller SW compatible
  • LG OnScreen Control SW compatible
Connections
  • HDMI
    Yes (2ea)
  • HDMI Version
    2.0
  • HDMI (HDCP Version)
    2.2
  • DisplayPort
    Yes (1ea)
  • DP Version
    1.4
  • DP (HDCP Version)
    2.2
  • Headphone out
  • Type
    External Power (Adapter)
  • AC Input
    100-240Vac, 50/60Hz
  • DC Output
    65W (19V/3.42A)
  • Power Consumption (Typ.)
    60W
  • Power Consumption (Max.)
    65W
  • Power Consumption (DC Off)
    Less than 0.3W
Mechanical
  • Borderless Design
    3-Side Virtually Borderless Design
  • Color (Middle Cabinet)
    Black (Silver Spray)
  • Color (Back Cover)
    Black (High Gloss)
  • Color (Stand Body)
    Black (High Gloss)
  • Color (Stand Base)
  • Display Position Adjustments
    Tilt/Height
  • Tilt
    -5 Degree to +15 Degree
  • Height Range
    0 - 100 mm
  • Wall Mountable
    100 x 100 mm
  • Base Detachable
  • OneClick Stand
Certification & Standard
  • FCC (Regulatory)
  • CE (Regulatory)
  • EPEAT
    No
  • UL / cUL (Electrical)
  • ErP (Environmental)
  • ROHS, REACH (Environmental)
Physical
  • Dimensions (W x H x D)
    With Stand Up: 35.3 x 23.5 x 9.2" (897.2 x 596.3 x 234.9mm)
    Without Stand: 35.3 x 15.5 x 3.6" (897.2 x 394.0 x 91.5mm)
  • Weight
    With Stand: 18.7 lbs (8.5kg)
    Without Stand: 15.9 lbs (7.2kg)
  • Adapter
  • Adapter (Color)
    Black
  • Power Cord
  • Power Cord (Color/Length)
    Black/4.92' (1.5m)
  • HDMI
  • HDMI Cable (Color/Length)
    Black/5.90' (1.8m)
About LG 38BN75C-B
See More create Better
• Color: IPS sRGB 99%
• Screen Space: 3840 x 1600 UltraWide QHD+ Curved
• HDR: HDR10
HDR10 Enhances Detailed Contrast
IPS with sRGB 99% (Typ.)
True Colors and Wider View
UltraWide QHD+ Display
More Space for Multitasking
OnScreen Control
Control with a Few Clicks
Flicker Safe & Reader Mode
Dynamic Action Sync
React Faster to Opponents
Minimize input lag with Dynamic Action Sync so gamers can catch every single moment in real time.
Black Stabilizer
See Better in the Dark
Black Stabilizer illuminates dark areas of your game giving your better clarity.
Ergonomic Design
Easy and Comfortable
LG 38BN75C-B Features
  • QHD+ 3840x1600 Resolution
  • IPS Display, sRGB 99% (Typ.) & HDR10
  • Dynamic Active Sync
  • Flicker Safe & Reader Mode
  • Ergonomic Design
Key Features
  • QHD+ 3840x1600 Resolution
  • Dynamic Active Sync
What's in the box:
  • LG 38BN75C-B 38" 21:9 QHD+ UltraWide HDR10 Curved IPS Monitor