MSI Cubi NUC AI 1UMG-012US Mini Desktop Computer, Intel Core Ultra 5 125H 1.2GHz, 16GB RAM, 1TB SSD, Windows 11 Pro, Black
SKU: MSICUBINUCA MFR: CUBINUCAI012
Earn VIP Reward Points
Key Features
  • Enjoy lightning-fast boot-ups and ample storage for all your files on the spacious 1TB SSD.
See More Product Details
Ships from Manufacturer?
Free Shipping
See Options
1
Add to ListGet Sale Alert
Need help? Ask our experts.
Overview
Compare
Accessories
Review Summary
image-protection
TRUSTED PROTECTION PLANS, EXCEPTIONAL SERVICE.
Invest In Your Gear and Peace Of Mind!
Repair or Replacement
Repair or Replacement
If we can’t fix it, we’ll replace it at no additional cost.
Accidental Damage
Accidental Damage
Protect your product from drops, spills, and more.
Peace of Mind
Peace of Mind
Enjoy your gear without fear. We have you covered!
Malfunction Protection
Malfunction Protection
When regular use of your product over time results in mechanical or electrical failure.
Zero Deductible
Zero Deductible
We will never charge you a deductible after the purchase of a plan.
Customer-Focused Support
Customer-Focused Support
Our claims process is simple & easy and our customer service team is happy to help.
MSI Cubi NUC AI 1UMG Specifications
  • Color
    Black
  • Operating System
    Windows 11 Pro
  • CPU
    Intel Core Ultra 5 125H 1.2GHz (Up to 4.5GHz) 14C/18T 18MB Cache
  • Chipset
    Intel SoC
  • Motherboard
    Proprietary
  • CPU Cooler
    Air Cooling
  • VGA
    Intel Arc Graphics (Integrated)
  • Memory
    16GB SO-DIMM DDR5 (2x 8GB)
  • LAN
    2x Intel I226-V (2.5G)
  • Wireless Communication
    Wi-Fi 6E - AX 211
  • Audio
    1x Mic-in / Headphone-out combo
  • Video Port
    2x HDMI out (supports 4K@60Hz as specified in HDMI 2.1 & supports MSI Power Link)
  • USB
    Front:
    2x USB 3.2 Gen2 Type-A
    1x USB 3.2 Gen2 Type-C
    Rear:
    2x Thunderbolt 4 (DP 1.4 alt-mode up to 4K@60Hz / PD-out 15W)
  • SSD
    1TB M.2 NVMe
  • Peripherals
    Not Included
  • Power Supply
    120W
  • Power Efficiency Level
    AC Adapter
  • VESA
    75 x 75mm / 100 x 100mm
  • Dimensions
    4.71 x 4.54 x 1.48" (11.96 x 11.53 x 3.76cm)
  • Weight
    1.19 lbs (540g)
  • UPC Code
82 Accessories for MSI Cubi NUC AI 1UMG-012US Mini Desktop Computer, Intel Core Ultra 5 125H 1.2GHz, 16GB RAM, 1TB SSD, Windows 11 Pro, Black
  • All Accessories (82)
  • Monitors (5)Required Item
  • Mice (5)Required Item
  • Keyboards (4)Required Item
  • Keyboards & Mice (5)
  • Speakers (5)
  • Software (3)
  • Webcam (5)
  • Hubs (5)
  • SSD Drives (3)
  • Memory & Storage (3)
  • Optical Drives & Media (5)
  • Card Readers (4)
  • HDMI Cables (4)
  • Ethernet Cables (4)
  • Cables & Adapters (4)
  • Power Supply & Accessories (5)
  • Keyboard Accessories (3)
  • Cable Management (5)
  • Cleaning Accessories (5)
About MSI Cubi NUC AI 1UMG
Cubi NUC Series
Thank you for saving the planet with us.
• AI Ready, Future-Ready
• Environment-friendly Materials
• Powerful & Reliable Choice for Business
• Optimized for Versatility & Convenience
To Be Future-Ready
• Thunderbolt 4
• Quadruple Display
• Dual 2.5G LAN
• AI Engine
• Power Meter
• MSI Power Link
• Sleek & Elegant
• Post-Consumer Recycled Plastic
• VESA Mountable
Resilient and Pioneering Spirit of Your Business
Accelerate Immediately
NPU
Designed for efficient Al workloads and lower power consumption.
• Up to 50% Faster Photo Editing
• Up to 65% Faster Photo Generation
MSI Al Engine
MSI with Microsoft Copilot
Intel AI Playground
AI Powered Productivity
Summarize Content
Instantly sum up the documents, providing key points to boost productivity for users.
Generate New Ideas
Deliver creative ideas, helping users explore new perspectives and solutions.
Expand the Imagination
Mini Yet Powerful
The Cubi NUC comes with a perfect combination of Mini and Power, featuring a 0.51-liter chassis.
Maximize Space with the Versatile Cubi NUC
Tailored for Professional Users
DDR5 Dual-Channel Memory
Thunderbolt 4: A Single Cable to Serve All
Quadruple Display Support
VESA Mountable Design
MSI Power Link
A Reliable Choice that Business Can Rely On
dTPM 2.0
Kensington Lock
Dual 2.5G LAN
24/7 Qualified Reliability Test
Performance Assurance
Durability
Precision
Reliability
Streamlining operations to achieve maximum productivity with minimal wasted effort or expense.
MSI Center
The MSI Center allows for easy optimization and resource allocation to enhance software performance.
Easy to Upgrade
Environment-friendly Materials
Built for Sustainability
A Better Future with EPEAT Registered MSI Desktops.
35.99% Post-consumer Recycled (PCR) Plastic
Sustainably Sourced Wood Pulp with FSC Certification
One-Click Power Saving
Calculator
Energy Recommendations
MSI Cubi NUC AI 1UMG Features
  • 0.51-Liter with VESA mountable design
  • Intel Core Ultra 5 125H 1.2GHz with Intel Boost NPU