Sachtler FSB 16T Mk II 100mm Touch & Go Fluid Head System with CF-100ENG 2 CF 3-Section Carbon Fiber Tripod Legs and Mid-Level Spreader
SKU: SC1463M MFR: 1463M
Earn VIP Reward Points
Key Features
  • Enjoy smooth, consistent panning and tilting with 7+0 drag settings for cinematic video capture.
  • The 100mm bowl size offers broad compatibility and robust support for various professional video equipment.
See More Product Details
Temporarily On Backorder?Expected Availability: 07/2026Request assistance or get notified
Free Shipping
See Options
1
Add to ListGet Sale Alert
Need help? Ask our experts.
Review Summary
image-protection
TRUSTED PROTECTION PLANS, EXCEPTIONAL SERVICE.
Invest In Your Gear and Peace Of Mind!
Repair or Replacement
Repair or Replacement
If we can’t fix it, we’ll replace it at no additional cost.
Accidental Damage
Accidental Damage
Protect your product from drops, spills, and more.
Peace of Mind
Peace of Mind
Enjoy your gear without fear. We have you covered!
Malfunction Protection
Malfunction Protection
When regular use of your product over time results in mechanical or electrical failure.
Zero Deductible
Zero Deductible
We will never charge you a deductible after the purchase of a plan.
Customer-Focused Support
Customer-Focused Support
Our claims process is simple & easy and our customer service team is happy to help.
Sachtler FSB 16T Mk II Touch & Go System with ENG 2 CF Tripod&Mid-Level Spreader Specifications
General
General
Jump to...
  • Color
    Black
  • Load Capacity
    35.3lb / 16kg
  • Minimum Working Height
    15.5" / 39.4cm
  • Closed Length
    27.2" / 69.088cm
  • Accessory Mounting
    1x Pan Handle Fitting
  • Bubble Level
    Yes (Illuminated)
  • Spreader Support
    Mid-level
  • Bowl size
    100mm, with integrated flat base
  • Sliding range
    2.8" (70mm)
  • Temperature range
    -40 to +140 Degree F (-40 to +60 Degree C)
  • Payload range
    0-35.3 lbs (0-16kg)
  • Bowl Size
    100mm
  • Transport Length
    27.55" (70cm)
  • Head Mount Type
    100 mm Bowl
  • Primary Material
    Carbon Fiber
  • Leg Lock
    Flip Lock
  • Leg Sections
    3
  • Foot Features
    Spiked
Pan & Tilt
Jump to...
  • Drag Control
    Yes
  • Independent Pan Lock
    Yes
  • Independent Tilt Lock
  • Vertical Tilt
    +90° to -70°
  • Lateral Tilt
    No
Physical Details
  • Weight
    7.1 lbs (3.2kg)
  • UPC Code
About Sachtler FSB 16T Mk II Touch & Go System with ENG 2 CF Tripod&Mid-Level Spreader
The Sachtler FSB 16T Mk II is a 100 mm fluid head designed for reliability and classic handling. Enjoy proven Sachtler ergonomics with updated performance enabling smooth movement, fast setup, and dependable operation on every shoot.
Counterbalance system
Sactler FSB System 16T Mk II ENG Carbon Fiber MS
Drag system
Seven levels of pan and tilt drag provide the right resistance for any shot.
Touch & Go platform
PrismBubble
Tie-down design
Premium build
System options
The FSB 16T Mk II adapts to different workflows through multiple system configurations.
The ENG carbon fibre tripod version offers lightweight stiffness for field work.
Warranty Information
This product has a limited warranty of 12 months.
Key Features