Sachtler FSB 18T Mk II 100mm Touch & Go Fluid Head System with CF-100ENG 2 CF 3-Section Carbon Fiber Tripod Legs and Mid-Level Spreader
SKU: SC1483M MFR: 1483M
Earn VIP Reward Points
Key Features
  • Easily adjust your shooting perspective with a versatile height range of 19.6 to 59.4 inches.
See More Product Details
Ships from Manufacturer?
Free Shipping
See Options
1
Add to ListGet Sale Alert
Need help? Ask our experts.
Review Summary
image-protection
TRUSTED PROTECTION PLANS, EXCEPTIONAL SERVICE.
Invest In Your Gear and Peace Of Mind!
Repair or Replacement
Repair or Replacement
If we can’t fix it, we’ll replace it at no additional cost.
Accidental Damage
Accidental Damage
Protect your product from drops, spills, and more.
Peace of Mind
Peace of Mind
Enjoy your gear without fear. We have you covered!
Malfunction Protection
Malfunction Protection
When regular use of your product over time results in mechanical or electrical failure.
Zero Deductible
Zero Deductible
We will never charge you a deductible after the purchase of a plan.
Customer-Focused Support
Customer-Focused Support
Our claims process is simple & easy and our customer service team is happy to help.
Sachtler FSB 18T Mk II w/CF-100ENG Specifications
General
General
Jump to...
  • Color
    Black
  • Load Capacity
    39.7lb / 18kg
  • Minimum Working Height
    15.5" / 39.4cm
  • Accessory Mounting
    1x Pan Handle Fitting
  • Bubble Level
    Yes (Illuminated)
  • Spreader Support
    Mid-level
  • Bowl size
    100mm, with integrated flat base
  • Sliding range
    2.8" (70mm)
  • Temperature range
    -40 to +140 Degree F (-40 to +60 Degree C)
  • Payload range
    0-39.7 lbs (0-18kg)
  • Bowl Size
    100mm
  • Transport Length
    27.55" (70cm)
  • Head Mount Type
    100mm Bowl
  • Primary Material
    Aluminum
Pan & Tilt
Jump to...
  • Drag Control
    Yes
  • Independent Pan Lock
    Yes
  • Independent Tilt Lock
  • Vertical Tilt
    +90° to -70°
Physical Details
  • Weight
    7.1 lbs (3.2kg)
  • UPC Code
Models
Sachtler FSB 18T Mk II Touch & Go System w/ENG 2 CF Tripod & Mid-Level Spreader
Ships from Manufacturer
Usually ships within 7-14 Days. Delivery is subject to availability.
Sachtler FSB 16T Mk II 100mm Fluid Head w/flowtech 100 Tripod&Mid-Level Spreader
Sachtler aktiv16T 100mm Touch & Go System w/flowtech 100 Tripod&Ground Spreader
MaterialCarbon FiberCarbon FiberCarbon Fiber
Weight7.1 to 10 lbs7.1 to 10 lbs7.1 to 10 lbs
Closed Length25.1" to 30"25.1" to 30"25.1" to 30"
Maximum Height55.1" to 65"55.1" to 65"55.1" to 65"
Leg Sections333
Maximum Load Capacity35.1 to 40 lbs35.1 to 40 lbs35.1 to 40 lbs
Quick ReleaseIncludes QRIncludes QRIncludes QR
Maximum Extended Height55.1" to 65"55.1" to 65"55.1" to 65"
About Sachtler FSB 18T Mk II w/CF-100ENG
The Sachtler FSB 18T Mk II is a 100 mm fluid head that combines classic Sachtler handling with higher capacity and modern refinements. With smooth movement, reliable balance, and lightweight design, it supports heavier rigs while staying portable enough for demanding fieldwork.