What is the resolution of the Sony BRAVIA FW-43BZ35J 43" 4K Ultra HD HDR VA LED Professional Display?
What features enhance the visual quality of the BRAVIA FW-43BZ35J?
What is the Pro mode on the BRAVIA FW-43BZ35J?
Does the BRAVIA FW-43BZ35J support wireless connectivity?
Yes, the BRAVIA FW-43BZ35J supports wireless connectivity via Wi-Fi 5 GHz, 2.4 GHz, and Bluetooth 4.2.
Can the BRAVIA FW-43BZ35J be used in different orientations?
Reviews about this item
Review Summary
image-protection
TRUSTED PROTECTION PLANS, EXCEPTIONAL SERVICE.
Invest In Your Gear and Peace Of Mind!
Repair or Replacement
Repair or Replacement
If we can’t fix it, we’ll replace it at no additional cost.
Accidental Damage
Accidental Damage
Protect your product from drops, spills, and more.
Peace of Mind
Peace of Mind
Enjoy your gear without fear. We have you covered!
Malfunction Protection
Malfunction Protection
When regular use of your product over time results in mechanical or electrical failure.
Zero Deductible
Zero Deductible
We will never charge you a deductible after the purchase of a plan.
Customer-Focused Support
Customer-Focused Support
Our claims process is simple & easy and our customer service team is happy to help.
Sony BRAVIA FW-43BZ35J Specifications
General
General
Jump to...
  • Screen Size
    43" (109cm)
  • Brightness (cd/sq. m)
    560
  • Native contrast ratio
    4000:1
  • Dynamic contrast ratio
  • Response Time (ms)
    6
  • Display Resolution
    3840 x 2160 pixels
  • HDR (High Dynamic Range) compatiblity
    Yes (HDR10, HLG, Dolby Vision)
  • Aspect Ratio
    16:9
  • Portrait/Tilt Compatibility
    Yes
  • Panel Type
    VA
Display
Jump to...
  • Dimming type
    Frame Dimming
  • Display device
    LCD
  • Backlight Type
    Direct LED
  • 4K Processor
    4K HDR Processor X1
  • Operation time
    TBA
  • Wide Mode
    Wide Zoom/Normal/Full/Zoom
  • 4:3 Default
    Yes
  • Video Processing
    4K X-Reality PRO
  • Motion enhancer
    Motionflow XR 960Hz (Native 120Hz), Auto mode
  • Triluminos Display
    TRILUMINOS PRO
  • Viewing Angle
    (Right/Left): 178 (89/89) degree
    (Up/Down): 178 (89/89) degree
  • HDMI Signal
    4096x2160p (24, 60Hz), 3840x2160p (24, 30, 60, 120Hz), 1080p (30, 60, 120Hz), 1080/24p, 1080i (60Hz), 720p (30, 60Hz), 720/24p, 480p
  • Speaker Position
    Down Firing
  • Audio Power Output
    10W + 10W
Professional
  • Professional Hidden mode
    Pro Mode
  • HDMI auto wake-up
  • HTML5 platform
  • Multicast/IPTV
  • Operating System
    Android 10
  • On-board Storage (GB)
    16GB
Network
  • Wi-Fi Direct
  • Wi-Fi Certified
  • Wireless LAN
    Integrated
Convenience
  • USB playback codecs
  • On Screen Clock
  • Sleep Timer
  • On/Off Timer
  • Chromecast built-in
  • Apple AirPlay (Internet required)
Control
  • IP Control
  • RS-232C Control
    1 (Side)
  • HDMI-CEC
Inputs and outputs
  • HDCP
    HDCP2.3 (for HDMI1/2/3/4)
  • Composite Video Input (s)
    1 (Side, Mini jack)
  • HDMI inputs total
    4 (4Side)
  • Analog Audio Input (s) (Total)
    1 (Side Analog Conversion)
  • Digital Audio Output (s)
    1 (Side)
  • USB ports
    2 (Side)
  • Ethernet inputs
  • Frame color
    Black
  • Stand Design
    Slim Blade Stand
  • VESA Hole Spacing Compatible
  • VESA Hole Pitch (W x H)
    200 x 200 mm
Environment
  • Rated Power Consumption
    114 W
  • Power Consumption (in Standby)
    0.5 W
  • Dynamic Backlight Control
  • Power Saving Mode/Back Light Off Mode
Physical
  • Dimensions (W x H x D)
    Without Stand: 38 x 22.2 x 2.8" (96.4 x 56.3 x 7cm)
    With Stand: 38 x 25 x 11.42" (96.4 x 63 x 29cm)
  • Weight
    Without Stand: 22.5 lbs (10.2kg)
    With Stand: 24 lbs (10.7kg)
About Sony BRAVIA FW-43BZ35J
Find the perfect blend of stunning visuals and professional-grade performance with the Sony BRAVIA FW-43BZ35J 43" 4K Ultra HD HDR VA LED Professional Display. This 43-inch display is equipped with Sony's advanced 4K HDR Processor X1, delivering an immersive viewing experience that enhances clarity, color vibrancy, and contrast.
The FW-43BZ35J supports wireless connectivity via Wi-Fi 5 GHz and 2.4 GHz as well as Bluetooth 4.2, offering enhanced wireless connectivity. Designed for reliable 24/7 operation, this BRAVIA display is engineered for dependable round-the-clock operation in the most demanding corporate and AV presentation environments.
Experience the Sony BRAVIA FW-43BZ35J 43" 4K Ultra HD HDR VA LED Professional Display, where stunning visuals meet professional-grade performance.
Sony BRAVIA FW-43BZ35J Features
  • 4K image resolution (3840 x 2160 pixels)
  • 4K HDR Processor X1
  • See finer detail with 4K X-Reality PRO
  • Rich, natural color with TRILUMINOS PRO
  • Smooth, fluid on-screen action
  • Quick set-up with Pro Mode
  • One Step Setting
  • Enhanced wireless connectivity
  • Reliable 24/7 operation
  • Made for doing business
  • Developer friendly, easy integration
Warranty Information
This product has a limited warranty of 36 months for parts and 3 months for labor.
Key Features
  • Experience vibrant visuals on this Sony 43" 4K Ultra HD professional display.
  • Engage viewers with HDR & TRILUMINOS PRO, offering incredible color accuracy.
  • The integrated Chromecast built-in offers seamless content sharing capabilities.
  • Easily control your display via IP or RS-232C, perfect for commercial settings.
  • Enjoy smooth, clear motion with Motionflow XR 960Hz on this reliable monitor.
  • This Sony BRAVIA display offers flexible installation with portrait/tilt compatibility.
What's in the box:
  • Sony BRAVIA FW-43BZ35J 43" 4K Ultra HD HDR VA LED Professional Display