The BRAVIA FW-32BZ30J supports Chromecast and AirPlay 2 for screen mirroring. It also supports Wi-Fi 5 GHz and 2.4 GHz, as well as Bluetooth 4.2 for versatile wireless connectivity.
Review Summary
If we can’t fix it, we’ll replace it at no additional cost.
Protect your product from drops, spills, and more.
Enjoy your gear without fear. We have you covered!
When regular use of your product over time results in mechanical or electrical failure.
We will never charge you a deductible after the purchase of a plan.
Our claims process is simple & easy and our customer service team is happy to help.
Browse our FAQ
32" (80cm)
300
3840 x 2160 pixels
Yes (HDR10, HLG, Dolby Vision)
16:9
Yes
VA
Frame Dimming
LCD
Edge LED
4K HDR Processor X1
24/7
Wide Zoom/Normal/Full/Zoom
Yes
4K X-Reality PRO
Motionflow XR 240Hz (Native 60Hz), Auto mode
Triluminos Pro
(Right/Left): 178 (89/89) degree
(Up/Down): 178 (89/89) degree
4096x2160p (24, 60Hz), 3840x2160p (24, 30, 60Hz), 1080p (30, 60Hz), 1080/24p, 1080i (60Hz), 720p (30, 60Hz), 720/24p, 480p
Down Firing
5W + 5W
Pro Mode
Android 10
16GB
Integrated
1 (Side)
HDCP2.3 (for HDMI1/2/3/4)
1 (Side, Mini jack)
4 (4Side)
1 (Side Analog Conversion)
1 (Side)
2 (Side)
Black
Stand
100 x 200 mm
66 W
0.5 W
Without Stand: 28.5 x 16.9 x 2.9" (72.6 x 43 x 7.6cm)
With Stand: 28.5 x 17.8 x 6.7" (72.6 x 45.4 x 17.2cm)
Without Stand: 16.5 lbs (7.5kg)
With Stand: 16.9 lbs (7.7kg)
Just imagine the stunning visuals and vibrant colors brought to life by the BRAVIA FW-32BZ30J 32" 4K Ultra HD HDR VA LED Professional Display. This high-quality display is not just a TV, but a powerful tool for businesses, educators, and digital signage applications.
The BRAVIA FW-32BZ30J is not just about stunning visuals, it's also about seamless connectivity. With integrated Chromecast and AirPlay 2, you can easily mirror content from your Android or iOS devices. The display also supports Wi-Fi 5 GHz and 2.4 GHz, as well as Bluetooth 4.2, providing a variety of options for wireless connectivity.
Experience the difference with the BRAVIA FW-32BZ30J 32" 4K Ultra HD HDR VA LED Professional Display. It's not just a display, it's a game-changer.