SKU: SUNDYH120TRO MFR: DYH-120TRO&DDC-100
Earn VIP Reward Points
Key Features
  • Get precise control for landscape photography; fine-tune your angles with ease using this tool.
See More Product Details
Special Order?Estimated to Ship: 05/26/2026
Free Shipping
See Options
1
Need help? Ask our experts.
Review Summary
image-protection
TRUSTED PROTECTION PLANS, EXCEPTIONAL SERVICE.
Invest In Your Gear and Peace Of Mind!
Repair or Replacement
Repair or Replacement
If we can’t fix it, we’ll replace it at no additional cost.
Accidental Damage
Accidental Damage
Protect your product from drops, spills, and more.
Peace of Mind
Peace of Mind
Enjoy your gear without fear. We have you covered!
Malfunction Protection
Malfunction Protection
When regular use of your product over time results in mechanical or electrical failure.
Zero Deductible
Zero Deductible
We will never charge you a deductible after the purchase of a plan.
Customer-Focused Support
Customer-Focused Support
Our claims process is simple & easy and our customer service team is happy to help.
SunwayFoto DYH-120TRO Leveling Base Specifications
  • DYH-120TRO: Mount hole
    UNC3/8
  • DYH-120TRO: Top Diameter
    120mm / 4.72"
  • DYH-120TRO: Base
    86mm / 3.39"
  • DYH-120TRO: Max Load
    25kg / 55.12lbs
  • Dimensions
    DYH-120TRO:
    Height: 72mm / 2.83"
    DDC-100(L x H x W): 100 x 18 x 68mm / 3.94 x 0.71 x 2.68"
  • Weight
    DYH-120TRO: 1000g / 35.27oz
    DDC-100: 182g / 6.42oz
  • UPC Code
Models
SunwayFoto DYH-120TRO Leveling Base with DDC-100 Clamp
SKU: SUNDYH120TRO
MFR: DYH-120TRO&DDC-100
Special Order
Generally ships in 7-14 days, subject to availability
SunwayFoto LB-90R 90mm Leveling Base with DLC-60LX Clamp Kit for Tripod Head
Special Order
SunwayFoto LB-90L Tripod Leveling Base
Accessory TypeLevelingLevelingLeveling
About SunwayFoto DYH-120TRO Leveling Base
DYH-120TRO Leveling Base
Top, real, original, DYH-120TRO leveling base, very strong constructed designed for your large format cameras. Super smooth moving with security holding structure. With a big platform as large as to 120mm diameter, can be used for 810 and more. The load capacity for 120 leveling base: the load capacity in the center is 50kg, the load capacity is 15kg when the arm of force = 40cm.
Key Features
• All the components are precision CNC machined.
Anodized to a scratch-resistant and beautiful dark/gray finish.
• The platform has been increased to 120mm diameter, can be used for 810 and large format cameras.