SKU: TSDR10LPRO MFR: DR-10L PRO
Compare
Accessories
Review Summary
image-protection
TRUSTED PROTECTION PLANS, EXCEPTIONAL SERVICE.
Invest In Your Gear and Peace Of Mind!
Repair or Replacement
Repair or Replacement
If we can’t fix it, we’ll replace it at no additional cost.
Accidental Damage
Accidental Damage
Protect your product from drops, spills, and more.
Peace of Mind
Peace of Mind
Enjoy your gear without fear. We have you covered!
Malfunction Protection
Malfunction Protection
When regular use of your product over time results in mechanical or electrical failure.
Zero Deductible
Zero Deductible
We will never charge you a deductible after the purchase of a plan.
Customer-Focused Support
Customer-Focused Support
Our claims process is simple & easy and our customer service team is happy to help.
Tascam DR-10L Pro Specifications
Recorder
Recorder
Jump to...
  • Recording media
    microSD cards (64MB - 2GB)
    microSDHC cards (4GB - 32GB)
    microSDXC cards (48GB - 512GB)
  • Recording / playback formats
    WAV (BWF)
    44.1k/48kHz, 16/24-bit, 32-bit float
    MP3
    44.1k/48kHz, 128k/192kbps
    128k/192kbps (Recording)
    32 - 320kbps (Playback)
Analog Audio Input
Jump to...
  • Connector
    1/8"(3.5mm) TRS jack with screw lock
  • Maximum input level
    -11dBV
  • Input gain
    7.5dB - 38dB
  • Input impedance
    2k Ohm
  • Microphone Sensitivity
    -42dBV/Pa
  • Microphone Max. SPL
    115dBSPL
Analog Audio Output
  • Headphone Connector
    1/8"(3.5mm) stereo mini jack
    (Dual Mono Output)
  • Headphone Max output
    10mW + 10mW
    (THD+N 0.1% or less, into 32 Ohm)
Control Input/Output
  • USB Connectors
    USB Type-C
  • USB Format
    USB2.0 High Speed mass storage class
  • Bluetooth device connector
    For Bluetooth adapter (AK-BT1) only
Audio Performance
  • Frequency response
    20Hz - 20kHz: +0dB/-1dB
  • Total harmonic distortion ratio (THD+N)
    0.01% (1kHz, input: -21dBV)
  • Dynamic Range
    105dB or higher
Operating system
  • iOS / iPadOS device
    iOS 16 / iPadOS 16, iOS 15 / iPadOS 15, iOS 14 / iPadOS 14
  • Android devices
    Android 13, Android 12, Android 11
  • Plug-in power (Mic bias)
    2.3V
  • Power
    2x AAA battery (Alkaline / Ni-MH / Lithium)
    USB bus power
  • Power consumption
    0.3W (MAX) (Battery)
  • Current consumption
    0.1A (MAX) (USB bus power)
Environmental
  • Operating temperature
    32 - 104 Degree F (0 - 40 Degree C)
Battery
  • Battery operation time
    Format: WAV, 48kHz, 32-bit Float, Mic Connected, Headphones Not Connected, limiter: OFF, File type: Mono
    Alkaline battery (EVOLTA): Approx. 16.5 hours
    Ni-MH battery (envelop): Approx. 11.5 hours
    lithium battery (Energizer ULTIMATE LITHIUM): Approx. 24.5 hours
  • Battery (RTC)
    Lithium x1 (built in with soldering)
  • Battery Info
    Optional, not included
  • Battery Material
    Alkaline
  • Battery Type
    AAA
  • Battery Quantity
    2
Physical
  • Dimensions (W x H x D)
    Including protrusions: 2.09 x 2.00 x 0.85" (53 x 50.7 x 21.4mm)