mknight01
2020-04-30T20:00:00
Mavekchen
2020-04-27T20:00:00
It doesn't work
Grey
Seheho
DebD
Bryce
70s g.
Ben
Wulf
If we can’t fix it, we’ll replace it at no additional cost.
Enjoy your gear without fear. We have you covered!
When regular use of your product over time results in mechanical or electrical failure.
We will never charge you a deductible after the purchase of a plan.
Our claims process is simple & easy and our customer service team is happy to help.
Browse our FAQ
Belt drive turntable, fully automatic
DC servo-controlled
33-1/3 RPM, 45 RPM
Aluminum
Less than 0.25% (WTD) at 3 kHz (JIS)
>50 dB (DIN-B)
Pre-amp "PHONO": 2.5 mV nominal at 1 kHz, 5 cm/sec
150 mV nominal at 1 kHz, 5 cm/sec
36 dB nominal, RIAA equalized
120V AC, 60 Hz, 3W
ATN3600L
Bluetooth Version 5.0
Bluetooth Specification Power Class 2
Line of sight - approx. 10 m (30')
A2DP
SBC, aptX
359.5 x 97.5 x 373.3mm (14.15 x 3.84 x 14.70")