Used Comica CVM-WM100H Camera-Mount UHF Wireless Handheld Microphone System, 520-534MHz
SKU: US2059486 MFR: CVM-WM100H (HTX+RX)
Earn VIP Reward Points
What`s in the box:
  • Camera-Mount Receiver
  • UHF Wireless Handheld Transmitter Microphone for CVM-WM100 (520-534MHz)
  • Male 3.5mm to Male 3.5mm Output Cable
  • Male 3.5mm to Male XLR Output Cable
  • Camera Cold Shoe Mount
  • Belt Clip
  • Carry Case
  • (4x AA Batteries Not Included)
Key Features
  • Enjoy freedom of movement with a reliable UHF wireless range up to 534MHz for clear sound.
  • Achieve professional sound quality with the cardioid polar pattern, reducing background noise.
  • Use this handheld microphone for seamless camera-mount integration, ideal for content creation.
See More Product Details
INCLUDES FREE WARRANTY
  • This used item comes with a free 1-year warranty. ?
Review Summary
Comica CVM-WM100H Specifications
UHF Wireless Handheld Transmitter Mic
Jump to...
  • Wireless Frequency
    520.000MHz - 534.100MHz
  • Channels
    48
  • Transmit Power
    10dBm / 15dBm
  • Antenna
    PCB Antenna
  • Polar Pattern
    Cardioid
  • Frequency Response
    100Hz - 14kHz
  • Low Cut
    160Hz
  • SPL
    140dB
  • Signal / Noise
    65dB
  • Equivalent Noise
    29dBA
  • Dynamic Range
    111dB
  • Sound Delay
    <20ms
  • Audio Distortion
    <0.5%
  • Battery
    2x AA Batteries
  • Working Temperature
    32 Degree F to 122 Degree F (0 Degree C - 50 Degree C)
  • Storage Temperature
    -4 Degree F to 140 Degree F (20 Degree C - 60 Degree C)
  • Dimension
    2.1 x 10" (53.5 x 253mm)
Camera-Mount Receiver
Jump to...
  • Wireless Frequency
    520.000MHz - 534.100MHz
  • Channels
    48
  • Antenna
    1/4 Wavelength Antenna
  • Receiving Sensitivity
    -93dBm
  • Signal / Noise
    70dB
  • Equivalent Noise
    24dBA
  • Dynamic Range
    76dB
  • Sound Delay
    ¼±20ms
  • Audio Distortion
    ¼±0.5%
  • Interface
    3.5mm
  • Battery
    2x AA Batteries
  • Working Temperature
  • Storage Temperature
  • Dimension
    4.4 x 2.6 x 1" (110 x 65 x 25mm)
  • Battery Info
    Required, not included
  • Battery Material
    Alkaline
  • Battery Type
    AA
  • Battery Quantity
    4
About Comica CVM-WM100H Camera-Mount UHF Wireless Handheld Microphone System, 520-534MHz
Comica CVM-WM100H Camera-Mount UHF Wireless Handheld Microphone System, 520-534MHz Features
  • For Camera/Camcorder/Smartphone
  • 48 Channels for Several Devices Work Together
  • Working Range up to 100m without Staccato (100m in Open Area, 60m in Area with Obstacle)
  • Support Real-time Monitor
  • Volume Dynamic Monitor
  • RF Signal Strength Adjusted in Transmitter End
  • Muting Mode
  • Lattice LCD Display, High Resolution
Warranty Information
This used item has a FREE 1-year warranty. See details.
Key Features