SKU: VESW18046PL MFR: VESW18046PL
Earn VIP Reward Points
Key Features
  • Revolutionary macro cine lenses designed for full-frame formats
  • Lightweight design under 1kg (2.2lbs) for enhanced portability
  • Exceptional sharpness and clarity from center to edge
  • Superior chromatic aberration control for vibrant visuals
  • Impressive 2:1 magnification for detailed macro shots
  • Versatile focal lengths from 15mm to 180mm for diverse shooting scenarios
See More Product Details
Special Order?Estimated to Ship: 05/27/2026
Free Shipping
See Options
1
Need help? Ask our experts.
Protection
Q&A
Questions & Answers
FAQ
What focal lengths are available in the Laowa Sword Macro Cine Lens series?
The Laowa Sword Macro Cine Lens series includes focal lengths of 15mm, 25mm, 35mm, 60mm, 100mm, and 180mm, offering a versatile range for various shooting scenarios.
How does the Laowa Sword series ensure image sharpness and clarity?
What makes the Laowa Sword series suitable for macro cinematography?
How does the Laowa Sword series handle chromatic aberration?
Why is the lightweight design of the Laowa Sword series beneficial?
Reviews about this item
Review Summary
Venus Laowa Sword Macro Cine Lens, PL Mount Specifications
  • Available Focal length
    15mm, 25mm, 35mm, 60mm, 100mm, 180mm
  • Aperture range
    15mm: T4.1-32
    25mm, 35mm, 60mm, 100mm: T2.9-22
    180mm: T4.6-32
  • Lens Mount
    PL Mount
  • Format
    Full Frame
  • Image circle diameter
    1.7" (43.2mm)
  • Angle of view
    15mm: 110.5 Degree
    25mm: 81.7 Degree
    35mm: 63.4 Degree
    60mm: 39.7 Degree
    100mm: 24.4 Degree
    180mm: 13.7 Degree
  • Lens structure
    15mm: 12 elements in 9 groups
    25mm, 35mm: 13 elements in 10 groups
    60mm: 14 elements in 11 groups
    100mm: 12 elements in 10 groups
    180mm: 12 elements in 9 groups
  • Aperture blades
    15mm: 14
    25mm: 7
    35mm, 60mm, 100mm, 180mm: 13
  • Aperture throw
    15mm: 36.38 Degree
    25mm: 40 Degree
    35mm: 59.4 Degree
    60mm: 73.1 Degree
    100mm: 65 Degree
    180mm: 61.3 Degree
  • Focus throw
    15mm: 84 Degree
    25mm: 100 Degree
    35mm, 180mm: 270 Degree
    60mm: 160 Degree
    100mm: 220 Degree
  • Focus scale
    Dual Scale
  • Min. focusing distance
    15mm: 4.72" (12cm)
    25mm: 6.61" (16.8cm)
    35mm: 7.01" (17.8cm)
    60mm: 8.27" (21cm)
    100mm: 9.72" (24.7cm)
    180mm: 12.05" (30.6cm)
  • Min. working distance
    0.028" (0.07cm)
  • Focus mode
    Manual (MF)
  • Magnification
    15mm, 25mm, 35mm: 1X
    60mm, 100mm: 2X
    180mm: 1.5X
  • Follow Focus Pitch
    0.03" (0.8mm)
  • Filter Thread
    15mm: Dia. 95mm
    25mm, 35mm, 60mm, 100mm, 180mm: Dia. 77mm
  • Front Diameter
    15mm: 3.94" (100mm)
    25mm, 35mm, 60mm, 100mm, 180mm: 3.15" (80mm)
  • Dimensions
    15mm: 2.65 x 4.13" (67.27 x 104.8mm)
    25mm, 35mm: 3.72 x 3.37" (94.56 x 85.6cm)
    60mm: 4.45 x 3.37" (112.93 x 85.6mm)
    100mm: 5.49 x 3.37" (85.6 x 139.5mm)
    180mm: 4.93 x 3.37" (125.1 x 85.6mm)
  • Weight
    Without front lens cap and rear lens cap:
    15mm: 22.57 oz (640g)
    25mm: 26.63 oz (755g)
    35mm: 26.45 oz (750g)
    60mm: 25.96 oz (736g)
    100mm: 33.75 oz (957g)
    180mm: 25.89 oz (734g)
  • UPC Codes
    180mm: 6940486709018 | 100mm: 6940486709049 | 15mm: 6940486707809 | 60mm: 6940486707915 | 35mm: 6940486709032 | 25mm: 6940486709025
Models
Venus Laowa Sword Macro Cine Lens, PL Mount
Special Order
6 Styles Available
Generally ships in 7-14 days, subject to availability
Venus Laowa 12mm T2.9 Zero-D Cine Lens for PL Mount
In Stock
Venus Laowa Nanomorph 32mm T2.9 1.5x LF Anamorphic Lens for PL & EF, Amber Flare
Special Order
Kit StyleBaseBaseBase
FormatFull FrameFull FrameFull Frame
Lens TypeMultipleWide AngleWide Angle
Fixed Focal Length-12mm32mm
Lens MountPL MountPL MountCanon EF, PL Mount
Maximum Aperture-T2.9f/2.9
Zoom Focal LengthNA-NA
Focus TypeManual FocusManual FocusManual Focus
About Venus Laowa Sword Macro Cine Lens, PL Mount
Just unveiled, the Laowa Sword Macro Full Frame Cine series is a revolutionary collection of macro cine lenses crafted for filmmakers and photographers seeking versatility and precision. This innovative lineup includes a range of focal lengths, from the expansive 15mm, 25mm, and 35mm wide-angle lenses to the more focused 60mm, 100mm, and 180mm options, offering a comprehensive toolkit for diverse shooting scenarios. Each lens in this series is designed to cover full-frame formats, ensuring exceptional sharpness, vibrant color rendition, and outstanding macro capabilities.
Venus Laowa Sword Macro Cine Lens, PL Mount Features
  • Groundbreaking macro cine lenses for all users
  • Versatile focal lengths from 15mm to 180mm
  • Full-frame coverage with exceptional sharpness
  • Lightweight design under 1kg for easy handling
Warranty Information
This product has a limited warranty of 36 months.
Key Features