Review Summary
If we can’t fix it, we’ll replace it at no additional cost.
Protect your product from drops, spills, and more.
Enjoy your gear without fear. We have you covered!
When regular use of your product over time results in mechanical or electrical failure.
We will never charge you a deductible after the purchase of a plan.
Our claims process is simple & easy and our customer service team is happy to help.
Browse our FAQ
Black
2 x 10" (254 mm)
1x 4-pin Euroblock connector (removable, locking)
12 AWG (2.5mm)
IP54 (per IEC-60529)
IP65 with port covers
33 to 500 Hz (-10 dB)
94 dB (half space on wall averaged 50 to 150 Hz, 1 W)
120 dB calculated, 126 dB peak
1600 W peak (400 W with continuous pink noise for 100 hours)
Yes
Stereo Mode: 8 Ohms
Mono Mode: 4 Ohms
Recommended: 40 Hz (24 dB/octave)
14.0 x 25.6 x 19.3" (356 x 651 x 491mm)
39.5 lb (17.9kg)
You can elevate your audio experience with the EVID-S10.1D Subwoofer from Electro-Voice, a compact yet high-performing dual 10" (254 mm) woofer loudspeaker. This subwoofer is meticulously engineered to deliver exceptional sound quality for the most demanding professional and commercial sound applications.