Review Summary
If we can’t fix it, we’ll replace it at no additional cost.
Protect your product from drops, spills, and more.
Enjoy your gear without fear. We have you covered!
When regular use of your product over time results in mechanical or electrical failure.
We will never charge you a deductible after the purchase of a plan.
Our claims process is simple & easy and our customer service team is happy to help.
Browse our FAQ
White
1 x 12" (305mm)
Spring-loaded speaker terminals
40 to 140 Hz (-10 dB)
104 dB (eighth space on corner averaged 60 to 100 Hz, 1 W)
127 dB calculated, 133 dB peak
800 W peak (200 W with continuous pink noise for 100 hours)
Yes
8 Ohms
16.3 x 23.0 x 11.9" (413 x 584 x 303mm)
39.2 lb (17.8kg)
Enhance your audio experience with the EVID-S12.1 12" Subwoofer from Electro-Voice, a compact yet high-performing loudspeaker designed to meet the rigorous demands of professional and commercial sound applications. This 12-inch (305 mm) subwoofer is meticulously engineered for both background and foreground music, as well as sound reinforcement applications, making it an ideal audio solution for a wide array of indoor and outdoor settings. These include restaurants, bars, patios, retail spaces, fitness clubs, hospitality sectors, theme parks, leisure venues, and more.
The EVID-S12.1 subwoofer's unique slot-loaded design not only allows for flexible mounting and placement but also ensures the smoothest bass response possible. Its 12" high-excursion woofer, equipped with a dual voice-coil design, allows both left and right channels to feed into the speaker simultaneously. This feature also provides crossed-over outputs for up to four satellite speakers at the same time, offering a comprehensive and immersive sound experience.