Review Summary
If we can’t fix it, we’ll replace it at no additional cost.
Protect your product from drops, spills, and more.
Enjoy your gear without fear. We have you covered!
When regular use of your product over time results in mechanical or electrical failure.
We will never charge you a deductible after the purchase of a plan.
Our claims process is simple & easy and our customer service team is happy to help.
Browse our FAQ
Black
1 x 12" (305mm)
Spring-loaded speaker terminals
40 to 140 Hz (-10 dB)
104 dB (eighth space on corner averaged 60 to 100 Hz, 1 W)
127 dB calculated, 133 dB peak
800 W peak (200 W with continuous pink noise for 100 hours)
Yes
8 Ohms
16.3 x 23.0 x 11.9" (413 x 584 x 303mm)
39.2 lb (17.8kg)
If you're seeking superior sound quality for your professional or commercial needs, look no further than the EVID-S12.1 12" Subwoofer from Electro-Voice. This compact, high-performance loudspeaker is engineered with a 12" (305 mm) woofer that delivers exceptional audio performance, making it a top choice for both background and foreground music, as well as sound reinforcement applications.
The EVID-S12.1 stands out with its 12" high-excursion woofer, equipped with a dual voice-coil design. This unique feature allows both left and right channels to feed into the speaker, while simultaneously providing crossed-over outputs for up to four satellite speakers. For an even more powerful audio presence, the EVID-S12.1 can be powered separately if desired.